Haliyle, 'Maklube' nedir? diye merak ediyorsunuz. Ben de bilmezdim ama Adalet Bakanı lafı açınca ben de 'google' 'açtım', sordum... Kronoloji bozmayalım ve sırasıyla gideyim; önce Adalet Bakanının sözleri:

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, "Daha düne kadar FETÖ’cülerle aynı maklubeye kaşık sallayanlar bugün çıkıp bize FETÖ ile mücadele dersi vermeye, asil şerefli Türk yargısına saldırmaya kalkmasın" dedi.

Şimdi de, 'Maklube'nin çıkışına bir bakalım:

Bir döneme damgasını vurmuş, Fetullahçıların “ışık evleri”nde en sık yediği yemek. Ballandıra ballandıra anlattıkları ‘etli pilav.

Google kaynaklı maklubenin 'malzemeleri' şu şekilde: 600 gr kuşbaşı et, 2 su bardağı garnitür, 1 adet soğan, 1/2 çay bardağı sıvı yağ, 2 su bardağı pirinç, 2 yemek kaşığı tereyağ, 2 yemek kaşığı sıvı yağ,tuz.

Dip not: Bu yemeğin Nükhet Duru'nun 'Mahmure' şarkısı eşliğinde yenilmesi gerekiyor.

'Daha düne kadar' maklubeye 'kaşık sallayanlar' denildiği için, 'dün' ne olmuştu acaba diyerek, bir başka kronolojik sıralama yapayım istedim. Lakin peşinen söyleyeyim, 'dün' dediğimiz için 'bugün' bu kronolojik sıralamanın 'hükmü' ve 'anlamı' yoktur. Yemek, kaşık falan denildiği için 'sofrayı' tamamlamak istedim o kadar.

İktidara gelir gelmez “yurtdışındaki cemaat okullarını destekleyeceksiniz, ziyaret edeceksiniz, elçiliklerdeki resmi törenlere davet edeceksiniz” diye genelge yayınlayan, “sayın fethullah gülen hepimizin hocasıdır, herkesin saygı duyduğu çok değerli bir ilim adamıdır” diyen dindar cumhurbaşkanı kimdi?

İktidara gelir gelmez 23 Nisan'a alternatif olarak feto'nun Türkçe olimpiyatlarını kutlamaya başlayan, hatta ilk olimpiyatı kendi himayesinde yaptırarak, “milyonlarca insan şu anda gözyaşı dökerek bizi izliyor, bunların arasında birisi var ki, gurbette tek başına hüzünle bizi seyrediyor, televizyon başında bizi izleyen o güzel insana teşekkür borcum var” diyen TBMM başkanı kimdi?

“Sevgi dilidir, barış dilidir, Yunus'un dilidir, Mevlana'nın dilidir, aç herkese sineni aç, onun gibi ilaç, fethullah gülen hocaefendinin dilidir” diyen ulaştırma bakanı ve başbakan kimdi?

Cemaatin hedefleriyle Türkiye'nin hedeflerinin “tamamen örtüştüğünü” söyleyen stratejik derinlikteki başbakan kimdi?
“Cemaat devleti ele geçirmiş, devlete sızmış filan, bunlar kargaları bile güldürür” diyen milli eğitim bakanı kimdi?

“Muhterem fethullah gülen hocaefendiye gönül dolusu saygılar gönderiyorum, kendisi bu ülkenin yetiştirdiği değerli bir kıymettir, bilge bir insandır, milli ve manevi değerlerine bağlı nesiller yetiştirmek için hizmet eden bir insandır, kendisine çete diye hitap edilmesi haksızlıktır, vicdansızlıktır” diyen adalet bakanı kimdi?

Ve son söz

İyi ki dün olanlar, 'bugün' yaşanmıyor... Velhasılı, Mevlana'nın dediği gibi: "Dün dünde kaldı cancağızım, bugün yeni şeyler söylemek lazım"

 

  • Abone ol