“2008 yılı yazında Savunma Bakanlığı ile Uygulamalı Fizik Laboratuvarı (Applied Physics Laboratory) tarafından düzenlenecek bir global finans seminerine katılma daveti almam şaşırtıcı değildi” diyor James Rickards. Sürpriz olmayışı, kendisinin Amerikan finans çevreleri tarafından iyi tanınması ve o tarihten önce düzenlenmiş pek çok toplantıda görüşlerini açıklama fırsatı bulması sebebiyle imiş…

Yapılacak toplantının konusu kendisine “Global finansal etkinliklerin ulusal güvenlik konuları üzerindeki etkisini gözden geçirmek” olarak bildirilmiş…

Toplantıya gittiğinde karşılaştığı güvenlik tedbirleri şaşırtmış Rickards‘ı. Sivil katılımcıların yalnız başlarına kahve makinası başına gitmesine bile izin verilmiyor, yanlarına bir mihmandar almaları gerekiyormuş. Toplantı öncesi katılımcılar telefonlarını ve öteki dijital cihazlarını teslim ediyor, üstleri başları X-ray cihazlarıyla taranıyormuş.

Böyle birkaç toplantıya katılmış ve toplantıların vazgeçilmez unsurlarından biri olmuş…

O dönemde yaşadıklarını çıkar çıkmaz (2011) New York Times en çok okunanlar listesinde ilk sıralara tırmanan ‘Currency Wars: The Making of the Next Global Crisis’ (Kur Savaşları: Geleceğin Global Krizinin Oluşumu) kitabında ayrıntılı biçimde anlatıyor Rickards…

Toplantılarda yaptıkları uygulamalı bir ‘savaş oyunu’

“Bu savaş” diyor Rickards“Daha önce düşmanı alt etmek için başvurulan silahlardan farklı bir silahla yapılacaktı; bu defa silahlar döviz, hisse senedi, tahvil türü şeylerdi…”

Yakın zamanlarda bizde de kurulan Varlık Fonu türü kurumların ABD tarafından kendi parasal egemenliğine tehdit olarak görüldüğünü de kitaptan öğreniyoruz.

60 uzmanın katılımıyla yapılan son savaş oyununda, üzerinde düşündükleri bir senaryo şuymuş: Rusya ülkelerle olan ticaretinde Dolar yerine altına dayalı yeni bir para birimine geçiş kararı alıyor, onu başka ülkeler izliyor ve bu gelişme sonucu Dolara dayalı uluslararası para sistemi çöküyor, bu da ABD’nin dünya egemenliği iddiasını zora sokuyor…

George W. Bush döneminde başlayan ilk toplantılar, Barack Obama‘nın özel ilgisiyle ve piyasadan katılımcılarla devam etmiş…

Kitap ilgiyle okunuyor.

Günlerden beri ne işitiyoruz?

Şunları: TL’deki erime bir saldırı. Ticaret savaşı açıldı ve Türkiye hedef alındı. Hakkında yargılama süren bir papazı bahane ederek, ittifak ilişkisi içerisinde bulunulmasına ve pek çok uluslararası sorunda işbirliği yapılmasına rağmen, ABD, birbiri ardına aldığı yaptırım kararlarıyla Türkiye’yi dize getirmeye çalışıyor. Biz de buna karşı ulusal bir tepki vermeliyiz. Gerekirse farklı ittifaklar içerisinde yerimizi alırız.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Dr. İbrahim Kalın iki gün önce şu mesajını Twitter üzerinden takipçilerine ulaştırdı:

 

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan da, çıktığı Karadeniz illerini kapsayan gezisinde, dün, şu cümleleri sarf etti:

“81 milyonluk bir ülkeyle stratejik ortaklığını terör örgütleriyle ortaklığına feda edenlere hadi güle güle deriz. Ya ben senin stratejik ortağınım. Afganistan’da beraberim, Somali’de beraber olduk. Ve şu anda Kabil’de havalimanını biz koruyoruz. Böyle müşterek stratejik bir ortağına kalkıp da PYD YPG gibi terör örgütlerini sahiplenerek bir kenara nasıl koyarsın? 5 bin TIR silahı Kuzey Suriye’ye taşıyorsun. Bu da yetmiyor, kalkıp terör örgütleriyle ilişkisi olan bir papaz için 81 milyonluk Türkiye’yi feda etmeye kalkıyorsun. Kusura bakma gereği neyse bir hukuk devleti olarak biz onu yaparız. Kalkıp da talimatla Türkiye’ye boyun eğdiremezsiniz.”

Resmi ağızlardan gelen başka açıklamaları da özetliyor bu cümleler…

Umarım, Ankara’daki karar vericiler de, James Rickards‘ın ‘Kur savaşları’ adıyla Türkçe’ye de çevrilmiş bu ve yine ‘Çöküşe Giden Yol’ adını taşıyan diğer kitabında anlatılanlardan haberdardır.

ABD’ye hedef olduğundan beri Türkiye’ye sahip çıkanlar -AB ülkeleri ve özellikle Almanya- Washington’un kur savaşı açacağından haberdar görünüyor; peki ya bizimkiler?

Kuşku mu duyuyorum?

Evet, bundan kuşkuluyum; çünkü resmi ağızlar genellikle şu anda yaşananları Donald Trump‘a -hatta tam ona da değil, etrafındaki birkaç kişiye- mal etme eğilimindeler.

Oysa olanlar, Trump-Pence ikilisinin tercihlerine uygun bir davranış tarzını yansıtsa bile, ABD’nin yıllardır üzerinde çalıştığı bir projenin, kapalı kapılar arkasında yürütülen bir ‘savaş oyunu’ olmaktan çıkartılarak gerçek hayatta uygulaması olabilir…

Wall Street uzmanlarıyla da destekli, askerler ve diplomatların da içerisinde yer aldığı bir grubun etraflıca çalıştıkları ve ilk örneği Türkiye üzerinde denenen bir proje olabilir bu.

Böyle bir projeyse, onunla ancak bu özelliği bilinerek mücadele edilebilir.

Farklı bir kuşkumu da burada kayda geçireyim: “Biz de farklı ittifaklar içerisinde yer alırız”tepkisi veriliyor ya, tarafı haline getirildiğimiz bu ‘savaş oyunu’nda arzu edilenin zaten bizi böyle bir yöne sevk etmek olmadığı ne malum?

ABD’nin kur savaşı hazırlığı ve fırsattan yararlanarak Türkiye’nin üzerine gelmesi, ülkemizin kendi eksiklerini, yanlışlıklarını ve böyle saldırılara açık hale gelmesini mazur göstermiyor tabii.

Her bakımdan dikkatli olmakta yarar var ve bunun yolu da bilgili olmaktan geçiyor.

Meraklısına notlar: 

James Rickards görüşleri değişik mecralarda değerlendirilen, kitapları çok satanlar listelerinde yer alan bir finans uzmanı. Köklü bir Wall Street deneyimi var. Altına yatırım yapıyor ve ABD Dolarının egemenliğinin sona ereceği beklentisini hatırlatıp herkesi buna davet ediyor.

Beklediği olumsuz gelişme için verdiği tarihler henüz gerçekleşmedi diye kendisini hafife alanlar var, ama görüşlerine yine de kulak veriliyor.

Türkçeye de çevrilmiş iki kitabı yanında ‘The New Case for Gold’ (Altın Üzerine Yeni Durum), ‘The Big Drop: How to Grow Your Wealth During Coming Collapse’ (Büyük Düşüş: Gerçekleşecek Çöküş Sırasında Servetinizi Nasıl Çoğaltabilirsiniz?), ‘The Death of Money: The Coming Collapse of International Monatary System’ (Paranın Ölümü: Uluslararası Para Sisteminin Beklenen Çöküşü), ‘Aftermath: Seven Secrets of Wealth Preservation in the Coming Chaos’ (Sonrası: Gelecek Kaos Ortamında Servetleri Korumanın 7 Sırrı) gibi başka kitapları da var.

  • Abone ol