Ülkenin nüfusu içerisinde en kalabalık bölümü teşkil ettiği bilinen gençlerin iktidar partisinden uzak durduğu, politikalarını beğenmediği, önüne sandık geldiğinde oy tercihini farklı partiler için kullanacağı yolundaki değerlendirmeler yanlışmış…

AK Parti’nin iltifatına mazhar yazarlar durumun hiç de öyle olmadığını, olamayacağını o kadar keskin ifadelerle yazıyorlar ki, yazdıklarını okuyunca benim bile ikna olasım geldi.

YouTube azizliği

Konuyu biliyorsunuz: Sınavlar haftasında sosyal medya platformu YouTube kanalında gençlere hitap etti AK Parti genel başkanı sıfatını da koruyan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve canlı program boyunca bazısı hoş kaçmayan gelişmeler yaşandı.

“Bizden oy yok” gibi tepkiler geldi…

Organize bir tepkiymiş bu. Öyle olduğu da, tepki gösteren sayısının o sırada yayına dinleyici olarak katılanların sayısından daha fazla olmasından belliymiş. Hem sonrasında program dünyada en fazla izlenenler listesine girecek kadar ilgi görmüş.

Bunlardan çıkarılan sonuç, gençlerin hala AK Parti çizgisinde konumlandıkları oluyor…

İkna edici görünse de aklı başında olan partililerin bu söylemi satın almadıklarını umarım. Kendilerine sunulan bu teselli edici yaklaşıma kanarsa, iktidar cephesi, ilk seçimde büyük bir sürprizle karşılaşabilir.

AK Parti iktidar olduğu gün doğmuş olan bir çocuk 18 yılın sonunda oy kullanabilecek bir seçmen haline gelmiş bulunuyor. ‘Genç seçmen’ denildiğinde akla gelecek kitlede yer alanların neredeyse bütünü siyasete ilgi duyacak yaşa geldiklerinde iktidarda AK Parti’yi görmüş insanlar…

Eğitimlerini AK Parti iktidarında aldılar, onun kurduğu yeni üniversiteler yüksek öğretim yapmalarını da sağladı.

Dünyanın dört bir tarafındaki akranları gibi, Türkiye’de yetişen gençler de, internetten yararlanıyor, vakitlerinin çoğunu sosyal medyaya ayırıyor ve bizler kadar yoğun biçimde takip etmeseler de gelişmelerden haberdar oluyorlar.

Genç ne ister?

Bu noktada cevabı aranması gereken soru şu: Günümüz genç kitlesinin, oy kullanma çağına geldiklerinde hazır buldukları siyasi, sosyal ve ekonomik yapıdan mutlu olmaları mümkün mü?  

İşsizliğin, özellikle de had safhaya çıktığı görülen genç işsizliğin huzursuzluğu bile iktidar kadrolarının uykularını kaçırıyor olmalı.

Genç insan gelecekten umutlu olmak ister; bugün umut en nadir bulunan değer.

Buldukları ilk fırsatta kapağı başka ülkelere attığı görülen gençler o kitle içerisinde en kabiliyetli ve iyi eğitimli kesimi teşkil ediyor.

Siyasi ortam, hukukun günlük hayata dönük yüzü yaşını başını almış olanları rahatlatıyor mu da, gençlerin kendilerini içerisinde buldukları şartları yadırgamadıklarından söz edilebilsin?

Özgürlüklerin daraltılması, hakların kullanımı konusunda karşılaşılan kısıtlamalar, yasakçı yaklaşımlar en fazla genç insanı rahatsız ediyor. Uzunca bir süre internet ansiklopedisi Wikipedia’ya erişimin yasaklandığı dünyadaki tek ülke durumundaydı Türkiye. Sosyal medya kullanımı yüzünden birilerinin gözaltına alındığı, haberlere erişimin önüne engeller çıkartıldığı günlük sıradan haberler arasında.

AK Parti, darbe girişimi, imam hatipler

Gençlerin gözlerini açtıklarında karşılarında buldukları AK Parti de yok bugün. Yalnızca kuruluş felsefesini geride bırakmadı AK Parti, kuruluşta yer alan kadrolarını da tasfiye etti. 2000 başlarında, AK Parti kurulur veya iktidarı devir alırken her türlü hakarete uğramayı göze alarak ona destek çıkanlar ortada yoklar, o hakaretleri savuranlar ise bugün AK Parti tarafından makbul vatandaş muamelesi görüyorlar.

[Yıldıray Oğur’un dün Karar’da yayımlanan yazısında en çıplak haliyle bu gerçek sergileniyor. Okumanızı tavsiye ederim.]

Hain darbe girişiminin gençler üzerindeki etkisi? 

Girişim sonrasında dünyanın en sinsi, en kötü niyetli, en kanlı suikastlarını göze alabilen, dini ve dini duyguları kullandığı için insanları en kötü işleri yapmaya kolaylıkla sevk edebildiği ileri sürülen bir örgütle mücadele edilirken, kendilerinden ancak ‘örgütün kurbanı’ olarak söz edilebilecek geniş bir kitlenin de ağır mahkumiyetlere muhatap edilmesinin o etkiyi zayıflattığını düşünüyorum.

Sayıları binlere ulaşan imam hatip okullarında okuyan milyonlarca gencin tercihlerinin de tekdüze olacağını sanmıyorum.

En kalabalık seçmen grubu oy kullanabilecek yaşa gelmişler ile 30 yaş arasındaki kitle. Bir sonraki seçimde, sandık başına gidip oy kullanmaya karar verirlerse, iktidarı belirleyecek olanlar işte o gençler.

AK Parti gençlerin oyunu almayı düşünüyorsa, günümüz gençlerini iyi tahlil etmek zorunda.

Vaktiyle en ağır eleştirilerine muhatap olduğu bugünün makbul tipleri galiba buna izin vermek niyetinde değiller.

  • Abone ol