Ben halkının kararına karşı direnen Donald Trump’ın, kendisine “Ne olur böyle yapma, kaybettiğini kabul et, Joe Biden’ı yeni başkan olarak tanı, tebrik et” dediğini duyduğum damadı Jared Kushner’i bugünkü yazıma konuk edecektim.

Başkaları, hatta eşi Melania da benzer telkinlerde bulunmuş Trump’a, ama onları dinleyeceğini sanmam; iş Jared Kushner’e gelince, onun yalnız kendisini değil çok daha geniş ve etkili bir çevreyi temsil ettiğini bildiği, bir de onun eşi olan çok sevdiği kızı Ivanka’yı bile dinlemediğini fark ettiği için, Trump’ın kısa süre sonra yelkenleri suya indireceğini düşünüyorum.

“Jared Kushner” demek, bir yönüyle ülkenin ‘Lobby’ diye de anılan ünlü güç odağı AIPAC demek…  

Amerika’nın en zengin ailelerinden birine mensup Jared Kushner… Aile Trump gibi inşaat sektöründe; kiraya verdiği sayısız binası ve apartman dairesi var. Korona günlerinde gelirsiz kalan yüzlerce kiracısını evlerinden attığı için gazetelere haber olmaya başladı Jared Kushner ve ailesi…

Neyse. 

Trump direnmeye devam etmek istese de Kushner’in telkininden sonra fazla direnemez.

Berat Albayrak’ın istifası

Elim mahkum, dün akşam 18.30 dolayında gündeme ateş topu gibi düşen Berat Albayrak’ın istifa ettiği haberi dışında bir şey yazılamaz bugün. Berat Albayrak’la ‘kanka’ olduğu bilinse de, Jared Kushner’i yazmaya kalksam yazımı kimse okumaz.

Şimdi bu yazıya göz atmakta olan siz de okumazdınız.

Önce şu gerçeği paylaşayım: 

Cumhurbaşkanı hükümet sistemi sonrasında kurulan hükümette güçlü sadece iki bakan var: Biri, içişleri bakanı Süleyman Soylu, diğeri de hazine ve maliye bakanı Berat Albayrak

Fazla uzak olmayan bir tarihte (Nisan ayı başları) Süleyman Soylu istifa ettiğini açıklamıştı, ancak AK Parti ve küçük ortağı konumundaki MHP’den yükselen itirazları dikkate alan bu konulardaki son sözün sahibi Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın kabul etmemesi üzerine, Soylu, bugün hala yerini muhafaza ediyor… 

Daha da güçlenerek çıktı istifa sürecinden Soylu.

Berat Albayrak’ın istifa girişiminin de yarım kalma ihtimali var.

İhtimalin varlığı, onun rahatsız olmadığı anlamına gelmiyor. Belli ki, bardağı taşıran bazı gelişmeler yaşanmış ve onlardan duyulan rahatsızlık, başka yol kalmadığı için, istifaya yol açmış…

İstifa, Soylu olayından öğrenildiği üzere, sonunda güçlenerek çıkma imkanı da bulunan bir tür ‘güven oyu’ sürecini başlatabiliyor.

“Meral Akşener demişti” diyen var. Demesi yeterli değil, Berat Albayrak’ın görevden alınmasını Cumhur İttifakı içerisine İYİ Parti’nin katılmasının tek şartı olarak ileri sürmüş olsa bile yeterli olmaz.

Böyle bir şartın ileri sürüldüğünü söyleyen de yok zaten.

İstifa haberinin duyulmasından sonra etrafa saçılan senaryolardan en fazla rağbet göreni, Merkez Bankası başkanlığında yaşanan değiş-tokuşa Berat Albayrak’ın tepkisi… Eski başkan Murat Uysal bakanın yakın çevresindendi, yerine uygun görülen Naci Ağbal ise yeni sistem öncesi Berat Albayrak‘ın koltuğunda oturmaktaydı. Cumhurbaşkanlığındaki paralel kabinede de Cumhurbaşkanı Erdoğan’a makam odası en yakınlardan; hazine ve maliye konuları onun uhdesinde. 

Ekonomik konularda alınacak kararların bundan sonra kendisi atlanarak doğrudan MB’ye iletilecek olmasına kırılmış olabilir Berat Albayrak

İstifayı böyle yorumlayanlar çoğunlukta. 

Ankara’ya ulaşıp gelişmenin arkasındaki gerçeği ilk elden öğrenmeye çalıştığımda, aklına güvendiğim biri, bana, “Acele hüküm vermek yanlış olabilir, en iyisi AK Parti’den çıkabilecek tepkileri ve daha da önemlisi piyasaların istifa haberine yaklaşımını beklemek” tavsiyesinde bulundu.

AK Parti ve çevresinde, bürokraside ve özellikle medyada Berat Albayrak‘ın istifasından etkilenebilecek çok sayıda kişi var. Onun ayrılmasını kendilerinin şimdiki konumlarına bir tehdit olarak görebilecek insanlar bunlar. Cumhurbaşkanı istifayı kabul ederse, bunun kendilerinin de sonunun yaklaştığı anlamına geldiğini düşünebilirler…

Külliye AK Parti çevrelerinden gelecek tepkileri yakın takibe alacaktır.

Olmaz ya, istifa sonrasında dolar birdenbire değer kaybetmeye TL silkinip kendine gelmeye başlarsa, ekonominin bugünkü durumunu ısrarla Berat Albayrak‘a bağlayan birileri haklı çıkar. 

Bu ihtimale neden “Olmaz” dememin sebepleri çok; onları tartışmayı izninizle bir başka yazıya saklayayım. 

İstifa haberi sonrası görüş açıklayanlar “Anneme, babama, eşime ve çocuklarıma döneceğim” anlamına gelen cümleye bakıp Berat Albayrak‘ın siyaseti de terk edeceği sonucunu çıkarıyorlar… 

Aslında herkesin unuttuğu bir şeyi hatırlatıyor o cümlesiyle Berat Albayrak: Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminde, hükümet, milletvekili sıfatı bulunmayan bakanlardan oluşuyor; milletvekiliyken bakan atananın milletvekilliğinden istifa etmesi gerekiyor…

Berat Albayrak, istifası kabul edilirse, milletvekiliğinden de istifa ettiği için, doğal olarak siyaset dışı kalacak…

O da bunu hatırlatıyor işte.

Ve yine Jared Kushner

Yazıma esas konu olarak düşündüğüm Trump’ın damadı Jared Kushner’le çok yakındı Berat Albayrak. Hatta New York Times gazetesi, bir yıl önce (12 Kasım 2019 tarihinde), iki ülke ilişkilerinin Jared Kushner ile Berat Albayrak tarafından yürütüldüğüne dair çok geniş bir değerlendirme yazısı yayımlamıştı.

[Hakkını yemeyeyim, aynı yazıda bir üçüncü damattan daha söz ediliyor: Aydın Doğan’ın damadı Mehmet Ali Yalçındağ’dan.]

Meşhur fotoğraf.. Size yakın olan Jared Kushner…

Washington’a gittiğinde, Beyaz Saray’da danışman olan Kushner’in ofisinde sohbet ederlerken, ev sahibinin “Hadi Oval Ofis’e geçip babamı ziyaret edelim” teklifi üzerine Trump’la bir hatıra fotoğrafı çektirdikleri ayrıntısı da yer alıyordu o değerlendirmede.

Kushner artık Beyaz Saray’da olmayacak. “Durumu kabul et ve Biden’a tebriklerini bildir” aklını verdiği için Trump’ın gözünden düşmüş olma ihtimali de büyük. 

Berat Albayrak‘ın istifa haberinden sonra yerini alabileceği düşünülen bir-iki isim de gündeme geldi. Bir dostum, o isimleri andığımda bana, “Joe Biden, Kamala Harris veya onlara çok yakın birilerini tanıyor mu, ona bak” aklını verdi.

Ne demek isted

  • Abone ol