Yazının başlığındaki soruya cevabı hemen girişte kendim vereyim: Siyaseti ülkemizde en iyi AK Parti genel başkanı da olan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan yapıyor. Karşısına çıkan badireler partisinin çatısından kiremitler uçursa bile, o ne yapıp edip seçmenlerin yarısını arkasında tutmayı başarıyor. 

Siyaset yapanlar açısından en önemli başarı, iktidarı elde edebilmek ve orada kalmayı sürdürebilmektir. 20 yıldır iktidarda bulunan Tayyip Erdoğan bu başarının müşahhas timsali… 

Kendi partisinden seçmen kayması yaşanıyor yaşanmasına, ancak o olumsuz gelişmeden kaynaklanan eksikliği son seçimlerde yanına MHP’yi alarak telafi edebildi. 

MHP’nin kendisine yarayacak kadarını yanına alarak… 

Devlet Bahçeli’nin Meral Akşener ve arkadaşlarıyla tehdit altına düşmüş MHP’deki liderliğini sağlamada en büyük rol Tayyip Erdoğan’ın…. 

Meral Akşener’in genel başkanı olduğu ve MHP’den zaten kaçacak oylarla merkez parti arayan seçmenleri çatısı altında buluşturan İYİ Parti de, bu yönüyle, Tayyip Erdoğan’a çok şey borçlu. 

Her şeyi kontrollü götürecek değil ya, kendi partisi içerisinden AK Parti’ye rakip çıkmayacağı düşüncesi Gelecek ve DEVA Partilerinin kurulmasıyla boş çıktı. Ancak daha önce ısrarla uzak durduğu politik tercihleri gündeme getirerek yeni partilerin AK Parti seçmeninden beklenen ilgiyi görmelerini büyük çapta engelleyebiliyor.. 

Şapkadan çıkan tavşanlar

Yine de kaçaklar var, ekonomi kötü ve tabanda çözülmeler yaşanıyor. Şu sıralarda birbiri ardına gündeme taşıdığı her yeni vaat, ekonomik sıkıntıları unutturmayı ve bu gidişi tersine dönüştürmeyi amaçlıyor. 

Karadeniz’de doğalgaz yatakları bulma, yerli ve milli otomobil ve aya seyahat projeleri ilgiyi partisi üzerinde tutmayı tek amaç haline getirmiş bir parti liderinin atakları olarak değerlendirilmelidir. 

Dikkat edilirse, bunların hepsi uzun vadeye yayılan vaatler… 

İlk seçim, önceden kararlaştırıldığı üzere 2023’te de olsa, aniden iki ay sonra yapılması süreci de başlatılsa, kimsenin o zamana kadar gerçekleşmesini beklemeyeceği türden vaatler bunlar… 

Etkili olmasına etkililer ama… 

Ayasofya’yı ibadete açma gibi yerine gelmiş vaatler sayesinde seçmenin zihninde “Bunlar da yerine gelecektir” izlenimi yerleşiyor. 

İçeride, siyasi çıkışlarıyla parti örgütünü hizadan ayrılmamaya, halkın yarısının AK Parti’ye oy vermeye devamını sağlamaya çalışırken, Türkiye’nin ilişkisini sağlam tutması gereken ülkelerin kamuoylarını da ihmal etmiyor Cumhurbaşkanı Erdoğan

Hukuk reformu.. Ekonomik reform..

Bunlar dış kamuoyuna dönük hesaplar… 

Ekonomi yönetimine yeni simaların getirilmesi ve uzun yıllar üzerinde ısrar edilmiş dolar-faiz eksenli politik tavırdan bir çırpıda vazgeçilmesi bile dışarıya dönük hesaplarla ilgili düzenlemeler… 

Gündeme birdenbire 1921 tarihli ‘Kanun-u Esasiye’ye uygun yeni bir anayasa yapma beklentisini taşıması ve konuyu tartıştırmasını da içe ve dışa verilen mesaj hesaplarıyla birlikte düşünmek gerekiyor. 

Dikkatlerin belli bir konu üzerinde yoğunlaştığı her dönemeçte şapkasından yeni bir tavşan çıkararak dikkat dağıtmayı başaran bir politika sihirbazı var AK Parti’nin başında… 

Muhaliflerini hep savunmada bırakıyor. 

“Cumhurbaşkanı başkanlık sistemini beğenmediniz mi, yeniden parlamenter sisteme mi geçilmesini istiyorsunuz; ondan da önce, henüz Cumhuriyet kurulmamışken, İstiklal Savaşı’nı sürdürmekle meşgul Meclis’in yaptığı anayasa ne güne duruyor, onu benimseyelim” tezi de etkili bir yeni tavşan… 

Böylece mevcut sisteme yönelik eleştirileri telaffuz edilemez hale getiriyor Tayyip Erdoğan

Muhalefet mi? 

Anamuhalefet kendi içerisinden kendisine rakip olacak yeni bir-iki parti çıkmasının bile önüne geçemiyor. Muhalefetin muhalifliğine soyunan eski CHP’liler için “Saray’ın partisini kuruyorlar” diyerek dolaylı yoldan AK Parti genel başkanı da olan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın siyasi başarısına şapka çıkarmakla meşgul anamuhalefet… 

Siyasi akıl son 20 yıldır hep iktidarda oldu, şimdi de orada; aynı akla muhalefet de sahip olana kadar denklemin değişmesini beklememek gerekiyor. 

ΩΩΩΩ 

Bu dünyadan ve İstanbul’dan Kadir Topbaş geçti 

Sonunda ancak tepeden inme bir müdahaleyle yerinden olsa da, görev yaptığı yıllar içerisinde belediye başkanı olarak İstanbul’a hizmet etti Kadir Topbaş. Kalıcı eserler bırakmaya çabaladı. 

İstanbul’u ve İstanbullu’yı sevdi, İstanbullu da onu her seferinde oyunu vererek takdir etti. 

Vefatından önceki son birkaç ayı korona ile mücadele ederek geçirmiş. Salgının aramızdan aldığı değerlere onun adı da yazıldı. 

İyi insandı Kadir Bey, Allah rahmet eylesin. 

  • Abone ol