12 Eylül cunta yönetimine kadar öğretmenler günü kutlanmazdı. O günden bu yana devlet kurumlarını organizesi ile kutlanıyor! Aslında 5 Ekim Dünya Öğretmenler Gününde tüm Dünya öğretmenleriyle birlik kutlanıyor olması daha anlamlı olacaktır. 12 Eylül cunta anayasası ve zihniyeti tamamen silinirse su yatağını bulur inancındayım.

Yinede bu günlerde eğitim-öğretim ve eğitim çalışanlarının sorunlarının gündeme getirilmesi, tartışılması, yeni projeler, çözümler üretilmesi, kamuoyunun bilgilendirilmesini yararlı buluyorum.

1970-1980 ‘li yıllarda bütçeden ayrılan payın en az olduğu bakanlıklardan birisi de Milli Eğitim Bakanlığı idi. Hiç bir şey olamayanlara bari öğretmen olun önerilerinde bulunuluyor idi. Günümüzde eskiye göre daha iyi durumdayız.

Bütçeden ayrılan pay arttı. Öğretmen yetiştirme kalitesi arttırıldı, bilgisayar okullara girdi v.s. Ama hala çözülmesi gereken köklü sorunlarımız varlıklarını sürdürüyor.

Sınıflardaki öğrenci sayısı 25 olarak kabul edilse bile öğretmen açığımız 200.000 civarında hala bakanlık kapılarında işsiz öğretmenlerimiz bekleşiyor, dersliklerimiz yeterli değil, ders kitaplarımız çağın gerçeklerine ve ülkenin gerçeklerine uymuyor, din derslerini zorunlu olarak okutuyoruz, bayramlarda törenlerde öğrenciler asker yürüyüşü ile asker gibi eğitiliyorlar. Teknolojik gelişimi tam anlamıyla öğrencilere yansıtabilmiş değiliz. (Fatih Projesi önemli bir adım.) Ana dilde eğitime olanak tanımıyoruz ve bilhassa eğitim çalışmalarının ekonomik durumları AB standartlarına getirebilmiş değiliz. Bu durumda dünyanın ileri ülkeleriyle rekabet edemeyiz ve üçüncü dünya ülkesi olmaktan kurtulamayız.

Son yıllarda üniversite sınav sonuçlarına baktığımızda Düzce’nin başarı durumu içler acısı, bazı çevreler bunu depreme bağlıyorlar ama Adapazarı-İzmit-Yalova’da depremin etkisi bizden daha fazlaydı. Yetkililerin bu konuda çalışma yaptıkları kamuoyu tarafından bilinmekte ise de yeterince aydınlatılmadığı inancındayım. Tabii bu arada sendikalara da önemli görevler düşmekte.

Ayrıca Sayın Düzce valisinden, sayın Milli Eğitim müdüründen Düzce öğretmenleri olarak Öğretmen Evi Lokalinin bulunduğu yerden kaldırılıp öğretmenlere yakışan bir yerin belirlenmesini istiyoruz. Ancak sizlerle orada birer bardak çay içebiliriz.

[email protected]

  • Abone ol