Düzce Yerel Haber Gazetesi yayın hayatında bir yılını doldurdu.

Bu süre içersinde üstlendiği görevi başardığına inanıyorum.

Demokraside medyanın rolü önemlidir,yönetimin emarını çeker,halkın bilgilenmesini sağlar,dördüncü kuvvet olarak vazgeçilmezdir.Bizim gibi demokrasisi yeteri kadar gelişmemiş ülkelerde medya da gerçek görevini yerine getiremez.Çünkü sistem kendi medyasını yaratarak hem kamuoyunu yönlendirmeyi hedefler,hem de uygulamalarında halkın doğru bilgilendirmesin engeller.Böylece sistemle medya iç içe geçerek çıkar birliği oluşturarak her türlü organizasyonlara girerek toplumun üzerinde boza pişirdiler.Bazen ülkeye komünizm gelecek,bazen şeriat gelecek,bazen de ülke bölünüyor diye yıllarca ülkemizin soyulmasında rol oynamışlar.Darbelerin oluşmasında kamuoyu oluşturarak demokrasinin katledilmesinde rol oynamışlardır.Mamak’ta tutuklular çok rahat diyen gazeteciler bu günlerde faşizm var diye ortalığı karıştırmaya çalışıyorlar.Her gazetenin bankası vardı,gazete patronları gazeteleri şirketlerinin gelişiminde araç olarak kullanarak kamuoyunun kafasını karıştırıp,faili meçhullerin,bankaların içinin boşaltılmasının,darbe girişimlerinin kamuoyundan gizlenmesinde önemli görevler üstlenmişlerdir.

Doğal olarak işler her zaman istedikleri gibi yürümemiş, alternatif medya devreye girerek demokrasi cephesinde yol ayrımına gelinmiş, ayrıca demokrasi güçlerinin özlemini duyduğu Taraf gazetesi yayın hayatına girerek merkez medyanın ipliğini pazara çıkarmış, AKP yanlısı medyanın da hizaya gelmesi için rol oynamıştır.

Bütün bunlar olurken taşrada da önemli değişiklikler yaşanmıştır. Bu güne kadar klasik haber gazeteciliği yapılırken, internet medyanın da devreye girmesiyle gazetecilik değer kazanmış, kalitesi artmış, okuyucuya anında ulaşılması, rekabetin çok hızlı yaşanması medyanın gerçek işlevine dönmesi açısından gelinen durum iç açıcıdır. Eksiklerimiz yokmu, elbette var. Düzce Yerel Haber yayına başlarken Taraf gazetesinin logosunu alarak bir nevi Taraf’ın Düzce versiyonuyum imajını üstlenmiştir.

Gazetemizde Taraf gazetesi gibi logosunda ‘Taraf olmak düşünmektir.’der. Peki, biz neye tarafız.

_Baskıya karşı, diktatörlüğe karşı demokrasiden yanayız.

-İnsan haklarından, düşünce özgürlüğünden, örgütlenme özgürlüğünden, inanç özgürlüğünden yanayız.

-Savaşa karşı barıştan yanayız.

-Militarizme, darbelere, cuntalara ve çetelere karşıyız.

-Her türlü ayrımcılığa, kadınların haklarının çiğnenmesine, kadınlara yönelik şiddete karşıyız.(her türlü şiddete)

-Emeği ile çalışan insanların haklarının çiğnenmesine,

-Doğanın kirletilmesine karşıyız.

Bugüne kadar bu konularda gazetemiz elinden geldiğince görevini yapmaya çalışmış ve çalışmaya devam edecektir. Bir ülkede basın ne kadar hürse o toplum o kadar hürdür.

 

  • Abone ol