Dil  Her yörenin kendine has konuşmaları var, bazen insanların ne dedikleri bile anlaşılmaz. Rahmetli kayınvaldem Düzce’ye geldiği vakit  bir sohbet sırasında  siz manavmısınız; diye soruyorlar. Kayınvaldem benim oğlanı da tanımayan yok, burada bile tanınmış diye gururlanıyor. (Avrupalı Kemal Çerkeş’te manavlık yapardı.) Yine bir gün kayınvaldem yan komşunun kapısını tıklatıp, kızım damuzluğun varsa biraz verüsen yoğurt çalacam demiş, kadıncağız ne dediğini anlamadığı için konuyu değiştirip, teyzeciğim nasılsın demiş; bizimkisi de kapı gıygaşuk kalmış yağılnım ağrıyo demiş, kadın hiçbir şey anlamadığı için kapıyı kapatarak içeri girmiş. Eşim akşam işten geldiğinde annesi sitem ederek ne biçim komşun var, biraz damuzluk istedim vermediği gibi geçmiş olsun bile demedi demiş. Dur bakalım anlarım şimdi diyerek komşusuna giderek durumu sormuş.Komşusu da valla teyze bir şeyler söyledi ama ben hiçbir şey anlamadım,bu yüzden cevap veremediğim için kapıyı kapatıp içeri girdim demiş, tercüme yaptıktan sonra gülmekten kırılmışlar. Yine Çerkeş’e geldiğim bir tarihte eşimin yiğenlerinden birisiyle telefonla konuşurkan benden çukulata getirmemi istediği zaman, bende gayri ihtiyari tamam hayatım istediğin çukulata olsun dedim. Telefonu kapattığı zaman;yanındakilere bu ne diyo la! Demiş.

     Peki bunları neden anlattım; derdini anlatırken yaşlıların ve çocukların ifadelerindeki çarpıklıkları anlayışla karşılayabiliriz.Fakat ülkenin ana muhalefet partisi liderinin konuşmalarındaki falsoları dinlerken insanların yüzündeki müstehzi ifade hiç hoş karşılanmadığının göstergesi olduğu aşikar. Sayın lider, delegelere hitap ederken “yoldaşlar” diye hitap ederken yanımda oturan arkadaş birden irkilerek” ne diyo la bu” diyerek şaşkınlığını belirtti. Biraz sonrada Ergenekon sanıklarından bahsederken onları özgürlük savaşçısı diye nitelerken de ben dayanamadım “ne dio la bu” sözü ağzımdan kaçıverdi.

       Daha bitmedi; Has Parti genel başkanı,daha düne kadar Ak Partilileri firavun, karun diye eleştirirken, ay değil bayram değil eniştem beni niye öptü misali, birde baktık Numan bey Ak Partiye geçiyormuş. Neden diye sorulduğu zamanda; yeni Türkiye’yi inşa edeceğiz cevabını vermiş, o zamanda dayanamadım ağzımdan “ O NE DİYO LA” sözcüğü dökülüverdi.

       Uzun lafın kısası; abukluk sabukluk seçimlerden bu yana yakamızı bir türlü bırakmadı. Bu konularda şampiyonluk da İçişleri bakanı sayın Şahin’indir, hakkını yemeyelim.Dışardan birisi bu zatın konuşmalarını dinlese, Allah bilir diyeceği söz şu olurdu “ O NE DİYO LA” 

  • Abone ol