Mayısın sonundan bu yana Türkiye eski Türkiye değil, başka bir Türkiye’ye doğru evriliyor.Arabanın çok keskin bir virajı dönerken sağa ve sola doğru devrilecekmiş gibi yalpalaması sonucu yolcuların  paniklemesi misali, bizlerde bir ara panikledik.

Mesele arabayı kullanan kaptanın acemiliğinden değil,biraz kendine fazla güvenmesinden,birazda kendi müşterilerinin gevşemesinden rahatsız olması ve asıl bazı yolcuların yalpalamadan yararlanarak arabanın devrilmesi için ellerinden gelen çabayı göstermeleri,arabanın içini cehenneme çevirdiler.

Aslında arabada yalnız onlar yoktu,daha yolun başında hem kaptanın bazı kural dışı davranışlarına, hemde kaptana sürekli sataşan bazı yolculara uyarı görevi yapan aklı başında yolcularda vardı.

Fakat o hengamede bu yolcuların söyledikleri fazla duyulmuyor,duyulsa da araba devrilme pahasına kaptandan kurtulmak için o kadar insanın hayatını riske sokmaktan kaçınmıyorlardı.Maalesef olan oldu; gerçi araba devrilmedi ama, arabanın kaportasında bazı hasarlar meydana geldi.

Fakat en önemlisi o hengamede 5 genç yolcuyu kaybettik.Sonra kaptanla olay çıkartan yolcular başladılar tartışmaya.Ben haklıyım,sen haksızsın demeye.

 

           Toplum denizin ikiye yarılması gibi ikiye yarılıverdi.(Gerçi her olayda olduğu gibi) Ya kaptandan yana olacaksın,ya da arabayı karıştıran yolculardan.Arabada olup da sesini duyuramayanlar bu iki yanlıştan birini desteklemek zorunda olmadıklarını, her ikisinin de yanlış politika izlediklerini, aslında sakin bir şekilde konuşulsa,tartışılsa işlerin pek de sarpa sarmayacağını, arabadaki yolcuların can derdine düşmeyeceklerini velhasıl kelam bu kadarda acı yaşanmayacağını.

Hem kaptanın başına buyruk davranışları, hem de içerde oyun çıkaran yolcuların davranışlarının onaylanmasının mümkün olmadığını açıklamaları, olayı başka bir boyuta taşıdı.Bu çağrı hem arabadaki yolculara hemde arabayı bekleyen yolcu yakınlarına yönelikti.Aslında araba”Kutuplaşmanın değil birbirinden farklı yaşam tarzlarına sahip kesimlerin birbirini eşdeğer gördüğü,farklılıklarına saygı duyduğu bir mekandı”diye devam eden ADALET VE SAYGIYA ÇAĞRI manifestosu demokrat olanın olmazsa olmaz kriterlerini ilke edinen bir çağrı.

Bu yüzden olayı yönetemeyenler de ve kaos yaratılsın da ne olursa olsun diyenler de bu çağrıdan rahatsızlar.E kolaymı demokrat olmak demiştim son yazımda.

       

  • Abone ol