Tesadüf eseri bir dost meclisinde karşılaştık. Ortak arkadaşımız bizi tanıştırırken nereli olduğunu sorduğumda Amed'den geldiğini söyleyince, sanki öbür dünyadan gelmişçesine ilgilenmem arkadaşı da şaşırttı.İlk sözüm; bu son olaylardan sonra Kürtlerin, yani bölge insanının olaylara bakışı nasıl ve siz nasıl değerlendiriyorsunuz oldu.Hatta bir ara masadaki arkadaş; Diyarbakır gergin mi diye sorunca, çok rahat bir şekilde hayır şu ara gerginlik yok aksine tam bir sakinlik söz konusu deyince, soruyu soran da, ben de şaşırmadım dersem yalan olur.Hatta bazı olayları sizin gibi biz de akşam haberlerinde öğreniyoruz dedi.Fazla uzatmadan; bölgenin analizini şu başlıklar altında yaptı.

      & 22 Temmuzdan bu yana süren çatışmanın ana nedeni PKK'nın hakimiyetinin bölgede kalıcı olmasını sağlama.

      & Çatışmayı başlatanın devlet olduğunu söylemesine karşın, halkın inanmaması.

       & Bu dönem içersinde 7000 e yakın Kürt gencinin hendek ve çukurlarda yok olmasının sorumluluğunu üstlenmemesi ve ayrıca bu politikanın nedenini açıklayamaması karşısında halkın güvenini kaybetmesi.

        & Binlerce evin yıkılmasında ve yok olmasındaki sorumsuz yaklaşımının halk tarafından sorgulanmaya başlanması.

        & Eğitimci olmam nedeniyle içimi acıtan; 300.000 i aşkın öğrencinin eğitim ve öğretiminin kesintiye uğraması sonucunda, 10-15 yıl sonra sonuçlarının hiç de iç açıcı olmadığının ortaya çıkması sonucu yaşanan dramlar.

           & 2-3 yıl süren çözüm sürecinde insanların barışı ve huzuru doyasıya yaşamaları sonucunda şiddet politikalarına sırtlarını dönmelerinin ilk defa bu dönemde yaşanması.

            & HDP'li belediyelerin uzun bir süre iktidarda olmalarına rağmen yeni bir model ortaya koyamamaları da halkın tepkisini çekmesine neden olmakta.

             & Halkın PKK şiddetine karşı devletin güvenlikçi politikasını gelecekleri için mazur görmesini.

              & İşin ilginç yanı milletvekillerinin Diyarbakırlı olmayışı,  bazılarının da Kürtçe bilmemesinin yadırganması.

              & Tüm bunlara rağmen devletin Kürtlerin gönlünü kazanması için; ilk önce kucaklayıcı bir söylemle insanların sahipsiz olmadıklarının algısını yaratmak ve gerçekleştirmek, mağdur duruma düşen insanların maddi ve manevi kayıplarını en kısa zamanda karşılayarak insanların devlete bakışlarını pozitif hale getirmek.

             & İş imkânları yaratılarak bölgenin ticaret ve sanayi alanında atılım yapmasını sağlamak.

              & PKK şiddeti nedeniyle yaratılan tek tip Kürt yaratma politikasına son verecek uygulamaları hayata geçirmek.

       Velhasıl kelam; Amed'li arkadaşı dinledikten sonra bölge hakkındaki kuşkularım bir hayli değişti, umutlandım ve korkularım kayboldu desem daha doğru olur. Ağzına sağlık arkadaş. Çünkü bir kaç günden bu yana 'İç Savaş' çığlıkları atan yarasalar var. Neymiş efendim AKP'ye yakın bir bürokrata Erdoğan iç savaş çıkarsa ezer geçerim demiş, yok efendim bunlar seçimle de olsa iktidarı bırakmazlarmış gibi laflar dolandırarak iç savaş ateşine odun atmaya çalışıyorlar, Kürtleri bu savaşta tetikçi olarak kullanmaya çalışıyorlar. Ağa babaları Suriye'de kullanıyor ya, bizde de olursa bak keyfine. Bir ara iç savaş geyiği yapana sende gider misin hendeğin arkasına deyince; söylediği aynen şu oldu,ben ne gideceğim bir sürü yoksulların çocukları var, benim işim gücüm var dedi.İşte böyle her zaman yoksul halk çocuklarına olan oluyor.Onun için aman dikkat.

                   ABUK SABUK İKİ HABER

     Son zamanlarda gündemi iki olay bayağı meşgul etti. İftar programında ilahiyat profesörünün beyanı; 'Namaz kılmayan hayvandır'.Prof. olursun olmasına da adam olamazsın demiş ya, o hesap bu hocadan bir b.k olmaz. Gereken cevap verildi, sakız yapmanın alemi yok.

         İkincisi de; Bolu Milli Eğitim Müdürünün törenlerde 10.Yıl marşını yasaklaması olayı. Müdür dediğin böyle olur, ilindeki tüm eğitim sorunlarını çözersin her şey dört dörtlük olur sıra hangi marşları söylemeye gelir. Ama yasaklamak çok kolay, bir yazıyla, bir telefon zinciriyle hallediliyor, ama temel meseleleri çözmek her babayiğidin harcı değil. Adam politikadan geliyormuş, gelecek seçimlere yatırım yapıyor, bayağı uyanık birisi. İşin ilginç yanı 30 a yakın milletvekili müdürü protesto etmek için sokaklarda marş söyleyerek şov yapmalarına ne dersin. Bu da siyasetçilerin kolayca yapacakları işlerden, bırak bu ıvır zıvır şeyleri de şu anayasayı yapsanıza, hadi ne duruyorsunuz. Kalın sağlıcakla.

  • Abone ol