Gezi kalkışmasıyla başlayıp, 17-25 Aralık, Mit operasyonu, Hendek-Çukur savaşları,15 Temmuz kalkışması ve canlı bombalarla devam ettirdikleri savaşlarla hedeflerine ulaşmaya çalışıyorlar. Peki hedefleri nedir dersek; Irak’ta ve Suriye’de ne yaptılarsa bizde de aynı politikayı uygulamak niyetindeler, öncelikle iki ülkede de halkı etnik ve mezhepsel  farklılıklarını öne çıkartarak toplumsal bölünmeyi sağlama, yönetim zafiyeti oluşturarak, ayrı ayrı yönetim alanları oluşturma, birbirlerini çatıştırarak ülke ve bölgeyi kontrol ederek enerji kaynaklarını ve enerji yollarını denetim altına almak.

           Bölgede çıkar çatışmasının baş aktörü ABD, Almanya, İngiltere velhasıl batı dünyasıyla, Rusya, Çin,İran yer alıyor.Gerçi bu guruplar birbirlerinden kalın çizgilerle ayrılmış değiller.Bakıyorsun ABD; Rusya ile bazı yerlerde çatışırken,bazı yerlerde ittifak içersinde, aynı politikaları Türkiye’de sahada uygulamaya çalışıyor. Güç olarak başat rolde değilsek de, bizi hesaba katmadan bölgede yeni dengeleri kurmakta zorlanıyorlar.İşte işin püf noktası burada; yeni oluşacak haritada söz sahibi olmamamız için bizi iç sorunlarla boğuşturarak, elimizi zayıflatma ve pasifize etmeye uğraşmaları, daha da ileri giderlerse parçalamaya kadar uzanan stratejilere sahip oldukları ayan beyan ortaya çıkmış durumda.

         Yıllarca Türkiye’nin yumuşak karnı olarak nitelenen Kürt sorununu çözmek  için adımlar atılmaya başlanınca, kamuoyunun da bir ara samimi desteğini almasıyla PKK’nın kendini meşru görmeye başlamasıyla, ayrıca açıkca Batı’nın desteğiyle çözüme tekme atarak bölgede yeni oluşacak paylaşımda yer kapma sevdasına düşerek, hem Türkiye Kürtlerini, hem de bölge Kürtlerini zora sokacak terör hareketleriyle tetikçilik görevini üstlendi. Fakat Kürtler PKK’nın bu tavrına destek vermedi, hatta yer yer açıkca karşı çıkmalarla tepkisini gösterdi.Gün geçtikçe dayandığı zeminin kaybolduğunu gören bu örgüt son kozu olan kentlerde canlı bombalarla halkı ürkütmek, yıldırmak, çaresizleştirmeye çalışarak kaos yaratma hedeflendi, tabii burada küresel güçlerin desteği söz konusu.Aslında  bu saldırılar bitişin habercisidirler.

       İşte 10 Aralık günü Beşiktaş’ta 44 kişinin şehit olmasıyla sonuçlanan bu insanlık düşmanı saldırı, tam aksine toplumun birbirine daha da kenetlenmesine neden olmuştur. Bakmayın hala maalesef patlamadan sonra terör örgütünün adını anmaktan korkan sefiller, sözde terörü kınamak adına nerden gelirse gelsin teröre karşıyız gibi muğlak ifadelerle kamuoyunun baskısından kurtulduklarını zannediyorlar.Hatta bir tanesi de patlamadan sonra neden istifa yok diye utanmadan sözde demokrat duruş sergiliyor. PKK’yı ağzına almaktan kaçınan bu soysuz terör örgütünü aklınca gizlemeye çalışırken sefil duruma düştüğünün farkında değil.

          Düzce’mizin damadı olan Özel Güvenlik Şube Müdürü olan Vefa Karakurdu kardeşimizi bu alçak saldırıda şehit verdik.Pazartesi günü Karadeniz Ereğli’de cenaze namazından sonra toprağa verdik. Vefa beye; Allah rahmet eylesin, eşine, çocuklarına, anasına, babasına ve yakınlarına sabır versin.Cenaze günü tüm Ereğli ayaktaydı, kadınlar saatlerce ayakta beklediler, gençler yağmur altında dimdik ayaktaydılar. Özellikle insanların yüzlerine baktım; şunu rahatlıkla söyleyebilirim hüzün vardı ama yılgınlık ve korku yoktu. Akşam, Fac’de bir arkadaşımla sohbet ederken haliyle çok üzüldüğünü ve iyimser olamadığını söyleyince; işte terör örgütü toplumda iyimserliği yok etmeği ve karamsarlığı yaratmayı amaçlıyor dediğimde, ben o açıdan bakmamıştım diye düşüncesini belirtti. Demek istediğim bu olay tam tersine toplumun kenetlenmesine vesile olmuştur. Geri adım atmayacağız, kararlı durduğumuzu görenler tavırlarını değiştireceklerdir.İlk defa batılı ülkeler yüksek sesle teröre karşı çıkmışlardır.Bu da önemli bir adımdır.

                      ‘VATAN HAİNİSİN SEN’

          Hayatımda unutamadığım film sahnelerinden birisi; toplama kamplarında işkence yapan Nazi subayını yıllar sonra yaşlı Yahudi kadın görür görmez şehrin ortasında avazı çıktığı kadar Katil, Katil diye bağırırak insanların dikkatini çekerek  eski Nazinin yakalanmasını sağlıyordu. Geçenlerde Zürih üniversitesinde ağırlanan Can efendi Türkiye’de basın özgürlüğü yok, işkence var, yargı yok, cehennemden geliyorum gibi sözlerle ülkemizi karalarken, onu 2 saaat boyunca dinleyen gazeteci yazar Mehmet Çek arkadaşımız aynı Nazi subayına katil diye çığlık atan kadın gibi, soru sormasına izin verilmediği için, o da ‘sen gazetecilik yaptığın için ceza almadın, ülkemizin gizli belgelerini suç olmasına karşın yayınladın, sizde bir gazeteci bunu yapabilirmi, yapamaz yaparsa vatan haini olur, sen VATAN HAİNİSİN onun için ceza aldın deyince, vatan haininin vatan haini dostları tarafından darp ediliyor. Bu haberi bazı medya kuruluşları görmüyor, görmemezlikten geliyor.Batının ajanlığını yalnız Can Dündar mı yapıyor, bu zavallı oltaya çabuk takıldı. Nazım Hikmet gibiyim derken de utanmazlığının doruğuna çıkıyor.Kalın Sağlıcakla.

  • Abone ol