Yazıya oturduğumda son haber olarak Rusya’nın Büyük Elçisi Andrey Karlov’un Ankara’da silahlı saldırıya uğrayarak yaşamını yitirdiğini öğreniyorum. Sanki olay yanı başımda olmuş gibi şoke oluyorum.Mesele büyükelçinin yaşamını yitirmesi değil, Salı günü Rusya’da Türkiye, İran ve Rusya’nın Suriye konusunda görüşmeleri var, son olarak Halep konusunda Rusya ile Türkiye’nin anlaşıp Halep’in tahliyesini gerçekleştirmeleri, ABD’nin devre dışı kalması, Türkiye’nin 2.Kalkan hareketini başlatma kararı bölgede dengelerin değişmesinden dolayı başta Rusya’ya ve Türkiye’ye gözdağı vermeye kalkışılmasıdır.Bu olay dünya barış güçleri tarafından engellenemezse büyük felaketlerin habercisidir.Felaket kimseye yarar sağlamaz, 1. ve 2.Dünya savaşları milyonlarca insanın mahfına neden olmuş,kentler yok olup fabrikalar yerlebir olmuş.Umarım bunu yaşamayız. Fakat bu senaryo açık açık sahneye konulup oynanmaya başlanıyor.2010 Arap baharından bu yana bu tezgah ilmik ilmik örülüyor.

         Beşiktaş’ın üzerinden bir hafta geçmeden, bu seferde Kayseri’de 13 ana kuzusu şehit olurken onlarcası da yaralandı. Şehit olanlara rahmet, yaralılara acil şifalar dilerim. İşin ilginç yanı sosyal medyada bu katliamı övenden tutunda, PKK’nın ismini vermeden kınıyorum sözleriyle teröre sözde karşı çıkıyorlar. HDP binalarının taşlanması ve yakılması olayı, tamda bazılarının istedikleri kaos ortamının  yaratılması için zemin oluşturmaya çalışmalarıdır. Gerçi kısa sürede provokatörleri sokaklardan temizlediler.Bunu fırsat bilenler; saldırıları Erdoğan’ın tezgahladığı gibi algılanacak ifadelerle kamuoyunun kafalarını karıştırmaya çalıştılar.Hatta ilk gün saldırıyı kınayan ana muhalefet partisi lideri; olayın üzerinden 24 saat geçmeden Anayasa değişikliğinden vazgeçilmezse bu saldırıların devam edeceğini ileri sürmekten kaçınmamıştır.Karanlık cuntacıların sözcüleri de Mart ayında Türkiye alev alev yanacak tahmini yaparak, darbeye davetiye çıkarıyor.Ayrıca Halep sorunundan dolayı Suriye’de yaşanan Şii-Sünni çatışmasını ülkemize taşımak isteyenlerde kollarını sıvazlamaya başladılar.Bunların ağababaları da; eski adı Almanya’nın sesi olan Deutsche Welle (DW) haber kuruluşu, Kayseri’deki patlamayı okuyucularına “Suriye İç Savaşı Türkiye’ye sıçramış durumda” diye batı kamuoyunu bizim aleyhimize kışkırtıp yangına körükle gidiyor.İç savaşı çıkartıp sonra da kurtarıcı olarak gelmeyi düşünüyorsanız avcunuzu yalarsınız.

          DAHA DA BİRLİK, DAHA DA DAYANIŞMA!

   Beşiktaş ve Kayseri katliamından sonra Diyarbakır’da, Batman’da, Yüksekova’da, Hakkari’de Kürt vatandaşlarımız ellerinde bayraklarıyla bizi bölemezsiniz diye sokaklara çıktılar, bu olay ilk defa yaşanıyor olması anlamlı.Ayrıca Şehitler Tepesine oluk, oluk insanların ziyaret etmesi, maçlarda taraftarların birlik halinde teröre karşı tavır almaları birlik ve dayanışmanın boyutlarını gün geçtikçe genişletmekte kitleleri kucaklamakta. Bu manzaralar insanımıza güven vermekte, sabırlı ve kararlı olmamızın bizi selamete çıkaracağının bilincine varmamızı sağlıyor.Yapılan anketlere baktığımız zaman gözümüzün kararması yerine gönlümüze ferahlık getirdiğini görmekteyiz. Bir yılı aşkın yerel konularda yazı yazan sevgili hocam İlhami Atasever; en son dayanamayıp yeter artık diyerek mücadele sürecek diye noktayı koydu. Evet; mücadele sürecek ve bedel ödenecek.Yalnız bu bedel bazılarının açıkca söyleyemediği bir kişi için değil, bu ülkede yaşayan 80 milyon insanın geleceği için ödenecek. Söze gelince bağımsızlık, demokrasi, özgürlük ve barış kavramlarını dillerine pelesenk edenlere sormak gerek; bu kavramların içini doldurmak için tabi ki bedel ödenecek, hayatta kazanılan hiç şey kendiliğinden olmuyor,alınteri ve emek harcamak gerek.

               Son olarak Türkiye’de iç savaş bekleyenlere şunu derim; burası ne Irak, ne Suriye, ne de Libya, burası bin yıllık geleneğe sahip düne kadar Dünya’da söz sahibi olmuş bir devletin uzantısıyız.(Bazıları inkar etse de) ergeç su yatağını bulacak.Aynı mahallede hem cami, hem kilise, hem Cemevi, hem Sinagog olan kaç ülke var, dün de vardı bugün de var, yarın da olacak.O nedenle ekeceğiniz nifak tohumları artık bu toprakta yeşermeyecek, boşuna beklemeyin.Kalın Sağlıcakla.

   

  • Abone ol