Rusya Büyük Elçisinin suikasta uğramasının ardından Türkiye-Rusya ilişkilerinin sekteye uğraması beklenirken, tam aksine ilişkilerin gelişmesi ve yakınlaşmanın daha ileri boyutlara gideceğini gören ABD Elçisi telaşlandı. Türkiye ne zaman  ilişkilerinde Rusya (Eskiden SSCB) ile yakınlaşma yaşasa başına gelmedik bela kalmazdı.Bela Rusya’dan değil, bilakis müttefiklerimizden geliyordu.1960 darbesinin ana nedeni Menderes’in Rusya ziyaretine karar vermesidir.Batıdan mali destek alamayan Menderes’in Rusya ile ilişki kurması ABD’yi kızdırmış darbeyle Menderes’i cezalandırmıştır.Bize de darbe gerekçesi olarak bebek, köpek davası diye yutturulmuştur.

           Rusya uçağının düşürülmesi Türkiye –Rusya  ilişkilerinin baltalanması içindi, bir süre ilişkiler bozuldu, Suriye konusunda bir nevi elimiz kolumuz bağlandı. Suriye hava sahası Rusya’nın kontrolü altındaydı. 15 Temmuz işgal hareketiyle Türkiye- Rusya ilişkileri normalleşmeye başladı, çünkü 15 Temmuz doğrudan Türkiye’yi hedeflese de, sıra Rusya’ya gelecekti.Bunu fark eden Putin ve Erdoğan diplomasi başarısı gösterek anlaştılar.Hatta Suriye konusunda Rusya-Türkiye-İran üçlüsünün anlaşma açıklamasından bir gün önce Rusya Elçisinin katledilmesiyle gözler ABD’ye çevrildi.Gerçi açıkca isim zikredilmedi ama, katilin Fetö militanı olması adresi göstermiş oldu.Nerden belli derseniz Fetö konusunda açıkca tavır almayan medya organları, olayı örtbas etmek için yalnız kurt, El-nusra militanı gibi senaryolarla kamufle etmeye çaba göstermeleri. Gazetesi netleşmese bile Ahmet Hakan katilin Fetö’cü olduğuna kani oldu. İşte bu nedenle ABD elçisi TV proğramına çıkarak; ‘suikast konusunda ABD’nin parmağı yoktur derken, Fetö’yü geri verin deyince onun için şu an bir şey diyemem, yeni yönetim karar verecek’ diye topu taça attı.Yalnız en önemlisi; gözümüzün içine baka baka ‘Hiç kimse Türkiye’nin toprak bütünlüğüne ABD kadar bağlı olmamıştır’ derken hiçde inandırıcı değildi. PKK’nın Suriye kolu PYD ile ittifak içinde, PKK’nın kullandığı silahların PYD’ye verilen silahlardan olmasına ne diyelim.Bu nasıl müttefiklik, böyle mi toprak bütünlüğüne bağlı olunuyor. Üstüne üstlük Rusya konusunda bize akıl vermekten de geri kalmıyor: Ne diyor; Rusya’yla ilişkilerinizden rahatsız değiliz lakin Rusya’ya güvenilmez ilişkilerinizde temkinli davranın, biz İŞİD’e silah verdiniz diye yanlış bir tavır takındık ama sonra özür diledik,bakın Rusya özür dilemedi diye sözde bizi uyarıyor.Sayın Büyükelçi; Türkiye bugüne kadar kimlerden ne kazıklar yiyerek bugünlere geldi biliyormusun.Artık eskisi gibi bizi yönetemeyeceksiniz. Ülke çıkarı için hem ABD’yle, hem AB’yle, hem Rusya,Çin,İran,İsrail ve hemde Suriye ile ilişki kurarız, kimse bize karışamaz.Geçti o günler, insan aynı suda iki defa yıkanamaz, o sular çoktan okyanusa ulaştı. Bunu Dünya alem bilsin.

      BİR DEDİĞİ BİR DEDİĞİNİ TUTMUYOR!

          Sayın Kılıçdaroğlu hakkında yazmak istemiyordum, en yakın arkadaşlarım bile liderlerini savunacak tek kelime bulamıyorlar.Çünkü sabah konuştuğunun tam aksini öğleden sonra söylüyor.” Terörle mücadelede hükümete her türlü desteği vereceğiz diyor, akşama da 2002 de terör sıfırdı” diye sanki terörde PKK’nın hiç günahı yokmuş gibi hükümeti sorumlu tutuyor.’Diyarbakır’da arkadaşlar hendek kazmayın’ diyor, belediye kayyumlarına karşı çıkıyor.İç savaşın çıkması için yazılarıyla teröre destek veren gazetecileri basın özgürlüğü kisvesi altında alkışlattırıyor. Anayasa değişikliği kan dökülmeden değiştirilemez derken bu sözün nereye gideceğini bilmiyormu?. Bal gibi biliyor, peki niyeti ne; almış dersini görev adamlığını yapıyor,Allah selamet versin.

           Suriye konusunda çok yazıldı, çizildi.Rojava’daki ablukaya karşı yardım yaparken, seslerini çıkarmayıp Türkiye’yi suçlarken ABD’nin desteğiyle ‘Devrim’i alkışlayanlar, bugün İŞİD (DAEŞ)e karşı tek başına savaş veren Türkiye’ye işgalci gözüyle bakanlara ne dersin. Hatta yazarın birisi; ‘PYD bile daha başarılı görünüyor sanki diplomatik alanda’ diyerek Türkiye’yi PYD’den daha düşük göstermeye çalışmasını yadırgamıyorum.Çünkü PYD’nin ipleri kimin elindeyse bu gazeteci kılıklı adamın ipide onun elinde.Kalın Sağlıcakla.

     

  • Abone ol