1.Ocak gününün ilk saatlerinde Reina’ya yapılan silahlı saldırı sonucu yaşamını yitiren 39 insana Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar, yakınlarına da sabırlar diliyorum.Aslında ateş düştüğü yeri yakar derler doğrudur ama bu tip saldırılar sonunda kaybettiğimiz insanlar toplumun tam ortasına atılmış ateş topu gibi hepimizi yakıyor, dağlıyor, mahvoluyoruz.Bir iki saat önce; dostlarımıza çektiğimiz mesajlarla yeni yılın barış ve mutluluk getirmesi dileklerimize karşılık verilen  hain, zalim ve alçakca bir saldırıyla toplum yeni bir tsunamiyle sarsıldı.Zaten amaçları da; bazılarının ısrarla üzerinde tepindikleri ‘Yaşam biçimimize yapılan’ yapılmış saldırı diyerek; toplumda var olan kutuplaşmayı derinleştirme ve kaos yaratarak ülkenin yönetilemez hale getirilmek istenmesidir.Yalnız şunu da belirtmekte yarar var, kutuplaşmanın diğer aktörü ise; azınlıkta olsa bile kullanılmaya elverişli bazı ‘alimlerin’ yorumları da yangını körüklüyor. Neymiş; yılbaşı kutlamaları harammış, dinden çıkmakmış gibi analizlerle ipi germek kimin işine yarıyor birazcık düşünseler diyecem ama nerede o hoşgörülü anlayış. Hem laikçi denilen ve hem de ‘dindar’ım diyenlerin içindeki uç unsurlar toplumun dezanformasyonunu sağlamakta yarış içindeler.Halbuki genel çoğunluk bu iki uç anlayışı onaylamıyor ve destek vermiyor. Toplumda  var olan ayrışmayı daha da artırırsan, yok olmaktan kurtulamazsın.İşte canlı iki örnek; Irak ve Suriye.

       Nazilli’de efe kıyafetli Alperen Ocaklı birkaç genç sokakta karşılaştıkları Noel Baba kıyafetli bir kişinin başına tabanca dayayarak katletme gösterisi hiç de hoş değildi.Çünkü insanların kutsallarını aşağılamak, hakaret etmek o inancı zayıflatmaz, yok etmez ama onu yapanların inancına zarar verir. Ayrıca Reina katliamını politik malzeme olarak kullananlara da imkan tanımış olduğunun farkına varabildinmi?. Bir diğer görüntüde bana geldi .Noel Baba kıyafetli kişi camide saf tutup cemaatla namaz kılıyor. Demek ki; o kıyafetle ekmek parası için çalışan adam, ezan vakti gelince vakit namazını da kaçırmamak için camiye gidiyor, ne hoca, ne de cemaat dönüp bakmıyor bile. Genel çoğunluğun bu olgun tavrı bizi ayakta tutan. Senin dinin sana, benim dinim bana diyen anlayışın ürünü bu olsa gerek.

             Katliamdan dakikalar sonra olayla ilgisi olmayan haberler, bilgiler ortalığa saçıldı.İŞİD’i adres gösteren emarelerden sonra laiklikle, yaşamımıza yönelik saldırı biçimindeki yorumlar hatta biraz ileri giderek katliamı yapanı mekandan dışarı çıkartanın hükümet yetkilisi olduğunu söyleyenden tutun da,’ IŞİD’e karşı en etkin güç olan YPG ve SGD ye saldırmaya devam edilecek mi acaba’ diyerek PKK’ yı savunan mı istersiniz.

       Bu saldırının amacı; İstanbul’un en lüks eğlence merkezinin yılbaşı gecesinde yapılmış olması, ülkemizde laik- dindar, Sünni-Alevi çatışmasının  ortamını yaratarak darbe öncesine zemin hazırlamak.Eski CİA yetkilisi 2015 de; Orta Doğu’da en büyük umudumuz Şii-Sünni savaşı olduğunu söylüyor. Irak’ta, Suriye’de, Yemen’de bunu yaptılar.Bizde de aynı oyunu oynamak istiyorlar ama nafile.Niye mi onların ne Yunus Emre’si, ne Hacıbektaş Veli’si,ne Mevlana’sı ve ne de Hacı Bayram Veli’si vardı.Bu topraklar üzerinde binlerce yıl her çeşit dinden, mezhepten, her çeşit etnik yapıdan ve kültürden insanlar bir arada yaşamışlar.Geriye dönüp baktığınız zaman; bu gruplar hiçbir zaman çatışmamışlardır. Çatışma görüntüsü vermek için derin devlet provakasyonlar tezgahlamıştır.Sivas’ta, Malatya’da, Maraş’ta yaşananlar buna en güzel örnektir.Sivas’ta 8 saat boyunca devletten yardım istendiği halde yardım gelmemiştir.Zamanın Başbakan Yardımcısı rahmetli Erdal İnönü  yaşadığı çaresizliği sürdürmek istemediği için siyaseti terk etmiştir.Demem o ki; bizi ayrıştırmak için ellerinden geleni yapıyorlar ve yapmaya devam edecekler.Bütün mesele onların oyununa gelmeyelim. Terör konusunda daha profesyonel davranarak olabilecek saldırıların önüne geçebilelim. Ayrıca psikolojik savaşa karşı da hazırlıklı olmalıyız.Her ne kadar zor günlerden geçiyor olsak da ülkemin insanlarına güveniyorum. Bu ülke burada yaşayan insanlar tarafından inşa edildi aralarındaki bağı güçlendiren çimento çok sağlam.Kalın Sağlıcakla.

  • Abone ol