25.Şubat günü Hürriyet gazetesi manşetten, 7 eleştiriye 7 yanıt ve iç sayfada ‘Karargah Rahatsız’ başlığı altında verdiği haberle hayırdır ne oluyoruz sorularının sorulmasına neden oldu.Tam da 28 Şubat’ın yıldönümüne yakın günlerde, o günlerin havasını yansıtan başlıkların atılmasını rastlantı mı sayalım. Cumhuriyet gazetesinin attığı ‘Genç Subaylar Rahatsız’ başlığı ile ‘Karargah Rahatsız’ başlığı aynı senaryonun devamı değil mi? Milli Savunma Bakanlığının kadın askerler için aldığı başörtüsü serbestliği kararının ardından, ayrıca El-Bab’ta gösterilen başarıların bazı çevreleri rahatsız ettiği bilinmekte, ne işimiz var Suriye’de diyerek DAEŞ’e karşı savaşta başarıyı görmezlikten gelmeleri, ilk defa Genel Kurmay Başkanının Umre ziyaretinin gündemde tutulması (Ağlama duvarına gidene ses çıkarma) Cumhurbaşkanıyla yapılan gezilere katılmasını hazmedemeyenler  bütün bunlar 15 Temmuz’dan önce işe yarayabilirdi ama artık çok geç; askeri yönetim devletin diğer kurumları gibi siyasi iktidarın emrinde olan bir devlet kurumudur bu böyle biline. Peki Hürriyet gazetesinin bu yaptığına ne denir; doğrudan doğruya askeri darbe yapmaya, hükümeti yıkmaya yönelik bir operasyon değilmi dir? İnsanın aklına yine bir yerlerde bir şeyler mi hazırlanıyor sorusu takılmıyor değil, kamuoyu bu yaklaşımı sert bir şekilde protesto ederek darbecilere karşı tavrını gösterdi.Ayrıca yazıya geçtiğim saatlerde gazeteci Hande Fırat’ın savcılığa çağrılarak ifadesinin alındığı haberi ajanslardan geçiyordu. Olay açıklığa kavuşsun, ordu içinde hangi cuntacılar rahatsız kamuoyu da öğrenmiş olsun, gerekli takibat yapılsın.Bir daha 28 Şubat’lar yaşanmasın.

HAYRA ALAMET DEĞİL!

Anayasa taslağı görüşülürken kıyamet kopartanlara ne olduysa sesleri çıkmaz oldu.Bu anayasa kan dökülmeden kabul edilmez diyenlere bakıyorsun, hayır mitinglerini dahi yapmıyorlar .Hatta hatta bu anayasa kabul edilip laikçi diktatör seçilirse ilerde işiniz daha da zorlaşacak diye Evetçilere gözdağı vermeye çalışıyorlar.Bakıyorum; hayırlı günler dileyenlere ters bakanlar, hayırlı Cumalar demeye başladılar.Rahmetli Erbakan’ın ölüm yıldönümünde Kılıçdaroğlu’nu Saadet partilerle bir arada görmeler, gerçi normal koşullarda çok güzel bir hareket, lakin takiyye yapıldığı aşikar, ancak Erbakan hocadan özür dilenseydi ancak kabul edilebilirdi.Bu referandumla at izi it izine karıştı. Yıllarca 12 Eylül Anayasasına karşıyım diyenlerin bazıları demokratlık adına 12 Eylül Anayasasına sahip çıkmalarını nasıl izah etmeli, neymiş bu anayasa demokratik değilmiş. Peki değişmesin diye yırtındığın anayasa çok mu demokratik, Kenan Evren’in kulağına gitse ne der, Netekim bizde bunun için askeri müdahale yaptık kıymetimizi öldükten sonra anladılar ama olsun, demezmi?

BİZ YILLARCA BİR ŞEY GÖRMEDİK!

CHP’nin Şili’den getirdiği reklamcı bakın ne diyor; ‘Bir haftadır Türkiye’deyim hayır oyunun ne ifade ettiğini anlayamadım’ diyor ve ekliyor; ‘Şili’deki kampanya bir diktatöre karşıydı. Burada ise durum farklı halkın seçtiği bir lider var.Hayır oyu ne getiriyor? Bana bunları açıklamadılar’.Bakmış olacak gibi değil, Şili’ye geri dönmüş. Reklamcının anlamadığım dediğinden aklıma bir fıkra geldi bari onunla bağlayalım yazıyı.

Genç gazeteciyi, işlere biraz alışsın diye akıl hastanesine röportaj yapmaya göndermişler. Kapıdan girer girmez upuzun bir kuyrukla karşılaşmış, meraklanıp o da kuyruğa girip beklemeye başlamış, sende bir saat, ben deyim 2 saat sonra sıra ona gelmiş.Kapının önüne gelen bir gözünü kapatıp öbür gözüyle budak deliği gibi bir yerden bakıyorlarmış.Bizim acemi gazeteci de; tek gözünü kapatıp delikten bakmaya başlamış, bir de ne görsün kapkara bir karanlık, arkadan hadi kardeşim sıra bizde deyince sıradan ayrılıp kendince akıllı olabilecek birisine meraktan sormuş. Ya kardeşim o kadar sıra bekledim baktım hiçbir şey göremedim, sen bir şey gördün mü deyince; dur bakalım sen buraya yeni geldin bir defa baktın, biz yıllarca bakıyoruz daha bugüne kadar bir şey görmedik deyip, çekip gitmiş. O hesap Şili’li reklamcı bir haftada ne görmeyi bekliyordun, biz yıllardır bir şey gördüğümüz yok.Kalın Sağlıcakla.

  • Abone ol