16 Nisan referandumun %51.4 Evetle sonuçlanmasını ülkemizde bazı çevreler  sevinçle karşılarken, bazı çevrelerde üzgün ve karamsar şekilde karşıladılar.Tabii bu durumu doğal karşılamak gerekir, mahalle maçında bile yenilen taraf haliyle üzülüyor.Benim dikkatimi çeken; sonuçlar açıkladıktan sonra Avrupa parlamentosu Türkiye Raportörü Kati Piri, referandum sonuçlarına ilişkin yazılı açıklamada; “Türkiye’deki bütün demokratlar için üzücü bir gün” dedi. Ayrıca “Türkiye’de demokrasi ve temel haklar için savaşan herkesin yanında olmaya devam edeceğim” diye açıklamasına devam ediyor. Gerçekten referandumda Hayır diyenlerin hepsine demokrat diyebilirmiyiz, veya Evet verenler anti-demokratlarmıydı. Her ikisi de doğru değil, referanduma büyüteçle baktığımızda  Hayır oyu verenlerin içinde  15 Temmuz darbesini destekleyen faşist unsurlar yer alırken, Kürtlere hayat hakkı tanımayan İçişleri Bakanlığı zamanında Kürt bölgesinde faili meçhul cinayetleri işleyenlere kol kanat geren ırkçı,şoven yöneticilerle, 28 Şubat post-modern darbeyi savunanlarla, 27 Nisan e- muhtırası için bizim de görüşümüzü yansıtıyor diyen statükocularla ve ne hikmetse her zaman 12 Eylül Anayasasına karşıyım deyip de  değişmemesi için var gücüyle savaşanlar, ayrıca PKK’nın hendek ve çukur savaşını özgürlük mücadelesi diye yutturmaya çalışan sözde barışçılar mı sözde demokrat, eğer bunlar demokratsa; tanklara karşı çıplak elleriyle karşı koyanlar demokrat olmuyorlar öyle mi?.Gerçi Hayır veren seçmenler içinde gerçekten demokrasi ve barış olsun diye mücadele eden insanlar var, bu insanları diğerlerinden ayırmazsam yanlış olur.Peki Evet verenlerin hepsi demokratmı ona da hayır derim.Hayırların içinde de anti-demokrat unsurlar var.Yalnız hayır verenlerin içinde cuntacılar yok, milli iradeye sahip çıkan kitleler var.İşte bu iki kesimde yer alan demokratlar demokrasinin kriterlerinde uzlaşıp ülkemizi kaos içine sokmaya çalışanlara karşı birlikte mücadele etmeliler.Demokrasiye sahip çıkmak için insanların aynı görüşte olmalarına gerek yok, zaten mümkün de değil; onun için ülkemizde barışın, huzurun, kalkınmanın yaşaması ve yerleşmesi için demokrasiden başka alternatifimiz olamaz. Referandum sonuçlarından birisi de ayrılıkçı örgütün güdümündeki partiden önemli oy kopmasının yaşanması, Erdoğan’ın ‘Eta gibi silahlarınızı gömün ondan sonra konuşalım’ sözü anlamlıydı. Ayrıca Fetö’yle birlikte PKK’nın bölgede etkinliğinin kırılmasının da büyük rolü oldu.

   Referanduma karşı çıkanların yarattığı en büyük korku tek adam fobisi oldu.Hatta Erdoğan’a karşı değiliz fakat Erdoğan’dan sonra gelen kişi ne yapar korkusu yaratıldı.Bu da sonuç verdi, benim tanıdığım AK Parti’ye oy verenler bir yana AK Parti’de görev yapmış kişilerde bile bu korku yaratıldı. Ve en önemlisi AK Parti kadroları yoruldu, yıprandı ve heyacanları azaldı. Bu nedenle; demokrat, genç, reformcu elleri sağ sola bulaşmamış yeni kadrolara ihtiyaç var. Sayın Erdoğan parti başkanlığına geldiği zaman ilk yapacağı faaliyet bu olacaktır.

      Toplumun geniş kesimini kucaklayan Kürt meselesi, Alevi meselesi, yerel yönetimler ve eğitim konusunda radikal reformlarla bunu rahatlıkla sağlayabilir. Yıllarca AK Parti’nin karşısında alternatif olacak bir siyasal yapının sıkıntısını yaşıyoruz. Bu eksiklik demokrasinin topallamasına neden olmakta, referandumda %48.6 oy alan Hayır kesimi gelecekte alternatif olabilecek bir yapılaşma yaratma ışığını yakalayabilir.Gerçi aralarında homojen bir yapı olmasa da; kitlelerde oluşturulmak istenen karamsarlığın, ne olursa olsun AK Parti’den kurtulalım diyerek darbelerin destekleyicisi durumuna düşmekten kurtulmaları içinde önemli bir sonuç.Katılımın %85 lerde olması da; halkın demokrasiye bağlılığını gösterirken seçim boyunca onca gerginliğe rağmen hemen hemen hiçbir olayın yaşanmamış olması da halkımızın ulaştığı olgunluğun göstergesidir.Bakmayın her seçim sonucunda kaybedenlerin hile yapıldı suçlamalarına, bu biraz da yöneticilerin sorumluluklarını gizlemek için başvurdukları klasik bir yöntemdir.Herkes şapkasını önüne koysun, biz nerde yanlış yaptık diye düşünüp gelecekteki projelerini hazırlamalılar.Şurada seçimlere 2,5 yıl var, kollarınızı sıvayıp işe koyulmaktan başka çaremiz yok.Kalın Sağlıcakla.

            

  • Abone ol