2005 yılında Diyarbakır’da yaptığı konuşmada Kürt sorunu benim sorunum diyen Erdoğan’dı. Bugüne kadar başbakan düzeyinde olan bir kimseden duymadığımız sözlerdi. Kürt sorunu kamburu halledilmeden ülkede gerçek demokrasinin kurulması olanaksızdı. İlk ciddi girişim 2009 da Oslo görüşmeleriyle başladı. Fakat ne yazık ki; bu görüşmeler basına sızdırıldı. Muhalifler hükümeti PKK’ya teslim olmakla, PKK’da hükümeti samimi olmamakla suçladılar.Daha sonra anlaşıldı ki; sızdırma olayını Mit içindeki Fetö’cüler yapmış. Hükümetin tek amacı, çözümün gerçekleşmesi için PKK’nın silah bırakıp yurtdışına çıkmasını sağlamaktı.Hatta 2013 Martındaki Nevroz’da Öcalan silahların bırakılması için kongrenin toplanması talimatını da verdi. Mayısın sonunda gezi olaylarının  Kürt sorununun çözüme girmesiyle başlaması arasındaki bağı unutmayalım.Taksim’de Atatürk’ün posteriyle Öcalan’ın posterlerini yan yana gördük. Aslında bu fotoğraf ilerde olabilecek operasyonların habercisiymiş. Çözüm sürecini Erdoğan olumlu sonuçlandırırsa, iktidardan ebediyen gitmez diyen her türlü odaklar karşı saldırıya geçtiler. Kandil’e kadar gidip; siz ne yapıyorsunuz, nasıl silah bırakırsınız diyenden, bu sorunu ancak Kemalistler çözer diyene, KCK tutuklamalarıyla yayın organlarında Kürt düşmanlığı yapan o günkü adıyla Cemaatin BDP ile arka kapılardan girerek konuşmalarına kadar bir sürü projeler devreye sokuldu. Çözümü baltalamak için Uludere’de 35 Kürt vatandaşımızın katledilmesi de hükümete fatura edildi. Halbuki koordinatları verenlerin Fetö’cü olduğu belli oldu. Son olarak da DEAŞ’ın Kobani’ye saldırtılması karşısında Kürtler katlediliyor, hükümet seyirci kalıyor ve DEAŞ’ı destekliyor yalanlarıyla çözüm süreci boğdurmaya çalıştılar.2014 Ekim’inde BDP’nin sokağa çağıran daveti üzerine 54 kişi yaşamını yitirdi. Daveti yapan HDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş’tı. Hani Ahmet Hakan’ın proğramında saz çaldırdığı şahıs, daha önce de yazdım, bizim ‘devrim sever solcularımız’ Kobani’de devrim oluyor diye akılları başlarından gitmişti. O zaman birlikte politika yaptığımız arkadaşa; ABD’nin bugüne kadar desteklediği devrim var mı soruma verdiği kaçamak   cevapları unutmadım. En son olarak Kürt meselesini çözecem diyen insanı başkan seçtirmeyeceğim diyenlerin gerçek yüzleri çukur ve hendek operasyonlarında ortaya çıkmış oldu.İşin ilginç tarafı bu dönemde görevli general ve emniyet müdürlerinin tamamı şu an Fetö’den tutuklu bulunmakta. Bölgedeki insanlar hendek savaşında PKK’ya destek vermek bir yana hükümetin politikaların desteklediler. 1Kasım seçimlerinde ve 16 Nisan refarandumunda oylarıyla bu tavırlarını gösterdiler.Ülke içinde PKK’nın omurgasının kırılmasından sonra 15 Temmuz darbesi gerçekleştirildi. Onda da başarılı olmayınca Kuzey Suriye’de operasyona başladılar.

                      ARTIK BİZDE VARIZ

     15 Temmuz darbesi bize şunu açık açık gösterdi.Türkiye’ye diz çöktürmeliyiz. Bunun da yolu Erdoğan’ın tasfiyesiyle mümkündür.2019’a kadar bu mesele halledilmeli, bunun için  beş benzemez olsa da hayır blokunu harekete geçirmeli hesapları yapılırken,hükümetin alternatif politikalar üreterek bir yandan AB ile, bir yandan Rusya’yla, İran’la bir yandan da gerilimli de olsa ABD ile köprüleri yıkmadan sürdürdüğü diplomatik ataklarla, başta ABD’ye ve AB’ye beni hesap etmeden bölgede hiçbir politikayı hayata geçiremezsiniz mesajlarını verdi. Artık bizde varız denildi. Hatta o kadar da ileri gitti ki; bayrak direklerinizi size teslim etmek zorunda kalmayalım, askerlerinizi PKK’lılarla birlikte gömmeyelim bile demek zorunda kaldı. Kararlılıksa ancak bu kadar olur.Artık  bölgede bir PKK devletinin kurulması için Irak,İran,Suriye ve Türkiye’nin bölünmesi hedeflenmekte olduğu apaçık ortada,işte Afrin’e bunun için girildi. Oyunlarını bozacak güçteyiz artık.

      İlk zamanlar bazıları açıkca hükümeti iç savaş ve darbeyle tehdit ettiler, bazıları da bizim askerlerin yerine kendi evlatlarını gönder diye fitne sokmaya çalıştılar. Fakat Türkiye kamuoyunun büyük desteği karşısında hepsi hizaya geçtiler. Geçen akşam bir TV kanalında konsolosluktan ana muhalefet partisinin başkan yardımcılığına zıplayan vatandaşı dinlerken saçımı başımı yolacaktım az kalsın. Operasyonda haklıyız ama Rusya’dan, ABD’den izin alarak operasyon yapılır mıymış, insayitifimizi kaybetmişiz gibi saçma sözde gerekçelerle tam olarak destekliyoruz diyemiyor.Oysa genel başkanı son olarak ordumuzu destekliyoruz diyerek son noktayı koymuş oldu.

                 BÖYLE OLMASAYDI

     PKK silahları bırakıp yurtdışına çıksaydı, Kuzey Suriye’deki Kürt’leri temsilen Ankara’ya gelen Salih Müslim’le yapılan görüşmelerde; ABD desteğini bize verecek diye Türkiye’ye sırtını dönüp namlularını çevirmeseydi acaba ne olurdu diye düşünmeden edemiyorum.Emperyalist bir ülkenin desteklediği bağımsız bir devletin kurulduğu görülmüş mü?. Yüzyıllarca birlikte yaşadığınız Kürt, Türk, Arap, Süryani, Sünni, Şii, Yezidi gibi çeşitli etnik ve dinsel gruplarla barış içinde yaşamak varken, küresel güçlerin maşası rolünü oynamak ne size, ne de bölgedeki diğer gruplara huzur vermeyecektir.Keşke böyle olmasaydı.Tarihten demek ki; yeteri kadar ders alınmamış.Türkiye  var oldukça bölge halklarıyla kardeşçe yaşamanın yollarını buluncaktır.

                  AKŞENER ÇARK ETMİŞ

    Sayın Akşener, Afrin operasyonu başlamadan önce hükümetin politikasını eleştirirken toplumda ikilik yaratmak için ayrıştıcı ve kışkırtıcı sözler sarfediyordu. Ne diyordu; “Afrin’e hareket yapmak isteyen, çenesini kapatır,verir talimatı.” Ayrıca; “Madem bu kadar operasyona heveslisiniz kendi çocuklarınızı gönderin bu kadar basit. Kendi çocuklarınızı bu harekatın ön saflarında, birliklerin içersinde görmek istiyoruz”. Diyen sayın Akşener, kamuoyunun operasyona destek vermesi karşısında çark ederek bakın ne diyor.”Peygamber ocağı Türk Ordusu’nun ve kahraman Mehmet’imizin zaferi için duacıyız. Desteğimizi göstermek için bayrak asıyoruz.Haydi Türkiye”… Sayın Akşener biz o bayrakları çoktan asmıştık, siz biraz geç kalmadınız mı?.Kalın Sağlıcakla.

  • Abone ol