2014 Yerel Seçimlerinde belediye başkanı seçilen  Mehmet Keleş’in istifa etmesiyle başkanlığa seçilen Dursun Ay 6.Ekim.2017 den bu yana başkan olarak görevini sürdürmekte. Cumartesi günü gazetemizin yazarları olarak başkanla bir araya geldik, Düzce’nin sorunlarını masaya yatırdık, sağ olsun başkanımız sorduğumuz tüm sorularımızı ayrıntılı bir şekilde cevapladı. Gazeteci değilim ama bir eğitimci olarak gözlemlerimi aktarmak isterim. Başkan dersine iyi çalışmış, Düzce’yi ve Düzceliyi çok iyi tanıyor. Yöneticinin başarılı olabilmesi için olmazsa olmazlarından birisi budur. Yaptığı icraatların kamuoyunda nasıl bir tepki doğuracağını bilmeli ki; ona göre adım atmalı. Sayın Ay bunun farkında “Yapacağım faaliyetler uzun süre yaşayacak kalıcı eserler olmasına dikkat edeceğim”.Dedi. Söz buraya gelince İstanbul Caddesi’nin durumu gündeme geldi. Cadde trafiğe kapalı kalmaya devam edecek, yeni çalışmalarla daha da cazip hale getirileceği ve tramvayın belediye – hastane arasında ulaşım içinde kullanılacağını söyledi.

Gündemde uzun süre Düzce’yi meşgul eden İnönü Parkı ve diğer parkların kullanımı konusundaki sorulara gelince; bu konuda yeni yöntemler uygulanacağını, kamuya ait yerlerin tek kişi yerine her bölümün farklı farklı kişilere ihale edileceğini belirterek; kamunun mallarını daha ekonomik kullanılacağının işaretlerini verdi. Asar deresinin kenarlarının düzenlenerek modern şehre yakışır hale getirilmesi, caddelerde ve sokaklarda uygun yerlere hayvanlar için beslenme odakları konulacağını, ağaçların altında köpekler için, biraz yukarda kediler, ağacın üst dallarında  da kuş evlerinin yapılacağını ve ayrıca hayvan barınaklarının da sağlıklı olması için çalışmalar yapılacağı sözünü de almış olduk. Tabi bu arada hayvan hakları konusunda görev yapan sivil toplum kuruluşlarının da desteği ve işbirliği gerekmekte. Yine bu konuda Şifalı Su’da büyük bir hayvan hastanesinin de kurulacağını da söyledi. Hayvan haklarıyla ilgili konuşurken “Peygamber efendimiz ordusuyla sefere giderken yürüyüş güzergahını değiştirmiş yanındakiler sormuş; efendim hayırdır ne oldu da güzergah değişti, verdiği cevap çok anlamlı; bir kedi yavrularını emziriyordu onun için yolumuzu değiştirdik” demiş. Bizler bu anlayışın neferleriyiz sözünü anlamlı buldum. Umarım yapacağı icraatlarda bu anlayışı hayata geçirir, takipçisi olacağız.

      Düzce şehir merkezinin coğrafi yapısı ovalık olduğu için bisiklet için çok uygun bir yapıya sahip, Bisikletliler Derneği’nden aldığım bilgiye göre Düzce’de 40.000 bisiklet olduğunu söylediler. Son zamanlarda araba artışı ve yol yetersizliği nedeniyle trafikte tıkanmalar çok fazla bisiklet yolu yaygınlaşırsa ulaşımda rahatlama sağlanabilir. Başkan bende aynı şeyi düşünüyorum diyerek Vali beyle birlikte bisiklete binip tabuları yıkalım dedi. Artık yukardaki yöneticiler toplumun önünde set olan tabuları yıkarken, yerelde ki yöneticiler buna ayak uydurmalı, yoksa aşağıya inmeyen yeniliklerin tutunması zorlaşır.

       2014 Yerel seçimlerinde Belediye Başkanlığı için AK Parti %54.5, MHP ise % 37.7 oranında oy almışlar.2019 seçimlerinde bu iki parti ittifak halinde seçimlere gireceği için olağanüstü bir durum yaşanmazsa başkanlığı ittifak partileri kazanır. Bu nedenle şimdiden bu iki parti yöneticilerine önemli sorumluluklar düşmekte. Eğer Düzce’de isminiz ve anlayışınız yaşasın istiyorsanız, kimsenin gözünün yaşına bakmadan Düzce’nin geleceği için projeler hazırlayın halkın karşısına öyle çıkın ki, Düzce geleceğin modern şehri olsun.Kalın Sağlıcakla.

  

  • Abone ol