Yanılmıyorsam ilk defa 1966 yılında Hababam Sınıfı oyununda seyretmiştim. Bugüne kadar tiyatro ve sinemada yıllarca seyrettik. O günlerin en popüler sanatçılarından birisiydi, hala popülerliği devam etmekteydi. Ta ki 21 Aralık tarihine kadar, kimden bahsettiğimi anlamışsınızdır. 21 Aralık’ta Halk TV’de yaptığı konuşmayla toplumun kahir ekseriyetinin duyduğu sempatiyi yitirmiştir. Peki ne demiştir; ‘Demokrasiye ulaşamazsak her faşizmin karşılaştığı gibi belki liderini ayağından asarlar, belki mahzenlerde zehirlenerek ölür, belki başka liderlerin yaşadığı gibi kötü sonlar yaşayabilir’. Hızını alamamış devam etmiş. ‘Tarihte yüzünü Sovyetler’e dönüp koltukta kalan bir tek Mustafa Kemal var, sonrasında Adnan Menderes döndü ihtilal oldu, Demirel döndü ihtilal oldu, darısı kimin başına’. Bu sözleri  salon çılgınca alkışladı. Aklıma Muharrem İnce’nin bunlar şizofrenik kişiler dediği geldi. Gerçekten askeri darbeleri onaylayan ve yeni darbelere davetiye çıkaran kişiyi alkışlamak, hem söyleyenin ve hem de alkışlayanın ruh hali için başka ne söylenebilir.

     Ey ! Metin Akpınar, rahmetli Zeki Alasya ile birlikte  hem sahnede, hem de sinemada bu halkın sevgisini kazanmışken ne oldu da abuk sabuk laflar etmeye kalkıştın. Tiyatroda sahne arkasında oyun sırasında oyuncunun sözleri sessiz bir şekilde sülfe yapılır. Oyuncunun unutma sorunu ortadan kalkar. Oyuncuda rahat rahat tiratlarını söyler. Acaba diyorum Metin Akpınar’a süflör yanlış bir şeyler mi söyledi. O nedenle iyi bir oyuncu oyunla ilgisi olmayan süfleyi söylemez. Akpınar usta olduğuna göre bu tirat kendine ait. Aman usta tiratlarına sahip çık demek lazım. Hem kendi başını belaya sokarsın, hem de halkın başını, daha şimdiden arkanızdayız diye mesajlarla ortalığı kızıştırmak için piyasaya çıktılar.  Mahkemedeki ifadesine baktığımız zaman hala arkasında mısınız diye sormak lazım.Ne demiş; ‘Ben sayın Cumhurbaşkanımızı kastederek bu cümleleri kullanmadım. Bizim ülkemizde faşist bir rejim var, bizim liderimiz de faşist tarzında bir konuşmam. Bu tür imada bulunmadım’. Helal olsun karakolda doğru söyler mahkemede şaşar misali. Evet bu tür imada bulundun, hem de Erdoğan’ın katledilmesi için önerilerde bulundun. Ya bunu söylemeyecektin ya da; mahkemede kardeşim ben böyle düşünüyorum neyse cezamı verin diyecektin. Kıvırmanın alemi yok.

                     KURT KOCAYINCA

        Türkiye her alanda olduğu gibi sanat alanında da değişim yaşıyor. Dünün popüler sanatçıları bugün piyasada iş yapamıyorlar.O eski egemenlik alanlarını kaybediyorlar, altlarındaki toprak kaydıkça hırçınlıkları, öfkeleri artıyor, salya sümük sövüp sayıyorlar.Geçenlerde ödül alan sinema yönetmenine elini uzatmayan sunucuya koskoca salonda tek bir kişi itiraz etmedi. Ahmet Kaya’ya yapılanlar hala hafızalarda. İşin bir de sosyolojik boyutundan bakarsak. Bilhassa sinema dünyasında taşradan gelen Kürt, Karadeniz’den gelen Laz, Orta Anadolu’dan gelen köylüler üzerinden komediler üretip, bunları şehirlerde sahneye konur, onların saflığı, temizliği ve dürüstlüğünü kullanırlar, bazen de dalgalarını geçerlerdi.Ne zaman bu insanlar kentlere gelip, eğitim alarak her alanda yönetime gelmeye başlayınca bunların ekmek kapıları yok olmaya başladı. Bunlardan bir tanesi de Kasımpaşa varoşlarndan çıkıp yönetimin en tepesine gelmesini hazmedemiyorlar. Aslında günlerden bu yana sarı yelek hikayesi piyasada, isteniyor ki herhangi bir nedenle sokağa çıkılsın da ortalık karışsın.

                  NE YAPTIN TRUMP

      ABD’yle işler bozulunca sözde ‘Solcu, Ulusalcı, Sosyal Demokrat’ım diyen çevreler, hatta Kandil’dekiler ellerini oğuşturmaya başlamışlardı. Ana Muhalefet Partisi Başkanı; Suriye’de ne işimiz var gibi Esad’ı destekleyen, ABD’yi destekleyen politikalarla kafa karıştırıyordu. Türkiye’nin kararlı duruşu karşısında ABD’ye ya beraberiz, ya da biz gerekeni yaparız diyerek tavrını netleştirip, ayrıca Rusya ve İran’la gereken mutabakat sağlanınca,  Trump’ın Suriye’den çekiliyoruz kararı karşısında bizim aşağı mahallenin uşakları apışıp kaldılar. Sanki bunlar olmamış gibi sayın Kılıçdaroğlu; Türkiye Ortadoğu’yu yönetecek kapasiteye sahip  gibi bir ifade kullanmaz mı?. Bak şu feleğin işine kimlere neler söyletiyor. Trump bunu da mı yapacaktın, hemde seçim öncesi, yoksa sende mi yandaş oldun. Kalın Sağlıcakla.

  • Abone ol