2018 yılını harala gürüle geride bıraktık. Gerçi epeydir Türkiye sakin bir yıl yaşamadı. Aslında Dünya’da yaşamadı. Bu yıla damgasını vuran olayların başında Fransa’da ‘Sarı Yelekli’ göstericilerin haftalarca sokaklardaki gösterilerini liste başına koyabiliriz.Hatta bizimkiler bile sarı yeleklileri burada da sahalara çıkartabilir miyiz diye bayağı kıvrandılar. Hem Dünya’da, hem de bizde yaşandığı için gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın katledilmesi olayı Dünya kamuoyunu bayağı meşgul etti. Paranın gücü sayesinde öldürme emrini verdiği söylenen Prens G-20 zirvesinde paşalar gibi ağırlandı. Erdoğan olmasaydı; bu olayın kahramanı olduğu bile anımsanmayacaktı.

       Ortadoğu ve bizi de etkileyen diğer önemli bir olay; ABD’nin Suriye’den çekilme kararıydı. İlk önce 1 ay içinde çekileceklerini söyleyen Trump, bugünkü açıklamasında süreyi 4 aya kadar çıkardığını belirtiyor. Aslında çekilmenin doğuracağı sonuçların ne olacağı meçhul ama, ülkemiz açısından çok iyi yönetilirse bölgedeki konumumuz oyun kurucusu olarak tarihteki yerini alması açısından önemli bir fırsat..

                  YEREL SEÇİMLERE DOĞRU

       2019 yerel seçimlerini de yaparsak en az 4 yılı seçimsiz geçireceğiz.2015 den bu yana seçim, referandum, seçim derken yoğun bir dönem yaşadık. Hala da yaşıyoruz. Nedense bizde muhtar seçimi de olsa hararet düşmüyor. Bunda biraz da muhalefetin yenilen pehlivan doymaz mantığının etkili olduğunu söyleyebiliriz. Sözde İstanbul, Ankara’da AK Parti’yi yenilgiye uğratırlarsa erken seçimi gündeme getirip Erdoğan’ı alaşağı ederiz hesabı olunca hem muhalefet, hem de iktidar ittifakı var gücüyle sahaya oyuncularını sürdüler.İstanbul’da Binali Yıldırım, Ankara’da Haseki, İzmir’de Zeybek gibi en güçlü adaylarla mücadele edecekler. Muhalefette ise bir yandan CHP-İP ittifakı açıktan yapılırken, diğer yandan CHP-HDP ittifakı için masa altı çalışmaları yapılmakta. HDP bu işbirliği için açık açık konuşurken CHP renk vermemeye çalışıyor. Hem kendi tabanından, hem de İP tabanından çekiniyor. Belki bu son seçim olacak gibi geliyor, gelecek seçimde açıkça 2 parti yarışacak. Bakmayın bazılarının sağcı- solcu gibi ayrımlarına, ‘gerçek ülkücü’ biziz diyen İP’lilere sosyal demokratım diyenler tıpış tıpış oy verecekler. Bunlar ‘Batıl’ diyenlerde ‘Batıl’ın bir numaralı partisine oy verecekler. Buna karşılık, ben demokratım, ben liberalim, ben eski sosyalistim diyenlerde MHP’nin içinde yer alan Cumhur İttifakı’na oy verecekler. Dışarıdan bir siyaset bilimcisi gelse bu durumu anlatsanız, adamın tüm siyasi bilgileri altüst olur.

   Düzce’de başkan adayları da netleşti. AK Parti’den Faruk Özlü, MHP’den Erdoğan Bıyık ve CHP-İP ittifakının adayı Ömer Küçük aday oldular.En kıdemli aday Ömer Küçük, en genç aday Erdoğan Bıyık, Bakanlıktan Belediye Başkanlığı için aday olan  Faruk Özlü olması seçimlerin bir hayli çekişmeli geçeceğini göstermekte. Umarım seçimler huzur ve dostluk içinde geçer, bundan da Düzce kazanır. Haydi kolay gelsin diyelim.

             SENİN CUMHURBAŞKANIN KİM?

     Bütçe görüşmeleri sırasında söz alan sayın Kılıçdaroğlu, Erdoğan için; sen benim cumhurbaşkanım değilsin, senin meşruiyetin yok demiş bir avuç azınlığın seçtiği (52.6) cumhurbaşkanısın demiş. Bu sözleri söyleyen Yığılcalı Hamza olsaydı gülüp geçerdik. Lakin bu kişi iktidara alternatif olabilecek  ittifakın önemli bir ismi. Peki; Anıtkabir’e giderken Erdoğan’ın arkasından yürüyen kim, böyle konuşunca demokrasi gelişip, güzelleşiyor mu? Bir dostum sohbet sırasında hiç Kılıçdaroğlu lehinde bir şey yazmıyorsun diye sitem edince; eğer olumlu bir şey söyler veya yaparsa yazacam, bana bir tane göster demiştim. Acaba ne yazayım diye düşünürken; al sana çerçevelik bir söz, ‘Sen benim Cumhurbaşkanım değilsin’ diyen adama senin Cumhurbaşkanın kim demezler mi?. Bu ülkede darbeyle cumhurbaşkanı olan adama Cumhurbaşkanım derken hiç rahatsız olmayanlar, nedense halkın seçtiği adamdan rahatsız oluyorlar. Nazım’ın bir şiiri aklıma geldi, ondan esinlenerek şöyle bitireyim. ‘Sevgilim onlar sana düşman bana düşman, onlar halkın seçtiği kişiye düşman. Onlar halka düşman’ Kalın Sağlıcakla.

  • Abone ol